Inne

Oszustwo nigeryjskie

Jakiś czas temu napisała do mnie taka jedna Pani z Wybrzeża Kości Słoniowej, która obecnie znajduje się w obozie dla uchodźców w Senegalu. W związku z tym, że jest w obozie dla uchodźców ma ograniczony status. Ponoć jej nieżyjący ojciec zostawił jej w Londyńskim Banku dosyć pokaźny spadek, ale ona mając status uchodźcy nie może tych pieniędzy podjąć. Bank zażądał od niej zagranicznego beneficjenta, który po załatwieniu sobie jakichś dwóch dokumentów w Senegalskim Sądzie Najwyższym będzie mógł owe pieniądze w jej imieniu przelać na swoje konto założone tu w Polsce. Więc chcę się dowiedzieć czy to jest w ogóle możliwe?

Z dużym prawdopodobieństwem osoba, z którą Pan koresponduje chce Pana oszukać tzw. „oszustwo nigeryjskie”. Oszustwo to najczęściej zapoczątkowane kontaktem poprzez wykorzystanie poczty elektronicznej, polega na wciągnięciu (dawniej przypadkowej, obecnie coraz częściej typowanej) ofiary w grę psychologiczną, której fabuła oparta jest na fikcyjnym transferze dużej (często przesadnie wygórowanej – nawet rzędu kilkunastu milionów funtów lub dolarów amerykańskich) kwoty pieniędzy, z jednego z krajów afrykańskich (najczęściej Nigerii, choć obecnie może również chodzić o każdy inny kraj – coraz częściej w grę wchodzi Wielka Brytania, Hiszpania) – mającą na celu wyłudzenie pieniędzy. 
 
Opisana przez Pana sytuacja jest typowa dla tego przestępstwa i wątpię, aby faktycznie miała miejsce. Wskazuje na to niezgodność podstawowych faktów wskazanych w treści maila. 
 
Obecnie sytuacja polityczna w Wybrzeży Kości Słoniowej jest stabilna, faktycznie kilka lat temu doszło do konfliktu zbrojnego. Kryzys w kraju zaczął po wyborach prezydenckich z listopada 2010 r., z powodu walk pomiędzy zwolennikami urzędującego Laurent Gbagbo a Alassane Ouattara. Walki zmusiły ludzi do ucieczki z Wybrzeża Kości Słoniowej do Liberii. Większość wróciła do domu na własną rękę po zwycięstwie Alassana Ouattara Operacja repatriacji rozpoczęła się pod koniec 2011 r.
 
Wybrzeże Kości Słoniowej graniczy z wymienioną już Liberią oraz Gwineą, Mali, Burkina Faso oraz Ghaną. Nie graniczy natomiast z Senegalem.
 
W mojej ocenie powinien Pan zakończyć korespondencję nie narażając się czy to na koszty w postaci zaangażowania Pana środków finansowych czy to na odpowiedzialność karną gdyż osoba planuje wykorzystać Pana, jako tzw. „słupa” do przekazania środków ukradzionych z konta innej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły z tej kategorii

Masz pytania? Zapytaj prawnika.