InneRozwód z cudzoziemcem

Rozwód z Arabem

Zawarłam związek małżeński z Arabem. Ślub braliśmy w Tunezji a on następnie zarejestrował go w Arabii Saudyjskiej. Był to wakacyjny błąd i praktycznie później nie miałam z nim kontaktu. Czy aby rozwiązać to małżeństwo będą musiała jeździć na rozprawy do Tunezji czy też Arabii Saudyjskiej?

Zgodnie z art. 11031 Kodeksu postępowania cywilnego sprawy małżeńskie należą do jurysdykcji sądów polskich wtedy, gdy małżonek będący powodem ma co najmniej od roku bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej .
 
Prawo przewiduje możliwość wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego sporządzonego za granicą aktu małżeństwa (zgodnie z art. 73 Ustawy prawo o aktach stanu cywilnego). Istnieje spór co do tego, czy akt stanu cywilnego sporządzony za granicą ma moc równą aktom sporządzonym przez polski urząd, czy też koniecznie trzeba go transkrybować, czyli wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego. W praktyce w sytuacji orzekania rozwodu przez sądu polski wymaga on aby akt małżeństwa był wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego.
 
[wazne]Przedmiotem transkrypcji może być jedynie akt urodzenia, małżeństwa lub zgonu, natomiast nie może to być akt przewidziany w obcym systemie rejestracji stanu cywilnego, a nieznany prawu polskiemu.[/wazne]
 
Transkrypcja zagranicznego aktu stanu cywilnego ogranicza się jedynie do oceny takiego dokumentu i dokonania czynności wpisania odpisu aktu sporządzonego w swoim czasie za granicą. Czynność ta ma charakter formalnoprawny, nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego, a jedynie przeniesienia treści zawartej w odpisie zagranicznego aktu stanu cywilnego do polskiej księgi stanu cywilnego.
 
Nie ma, więc przeszkód aby postępowanie rozwodowe przeprowadzić w Polsce, nie mniej procedura jest dosyć skomplikowana – będzie np. wymagane tłumaczenie dokumentów na język zrozumiały dla strony Pozwanej. 

Komentarze do wpisu

  1. Karta Pobytu Pisze:

    Prosimy o wysłanie zapytania na biuro@karta-pobytu.pl

  2. Piotr Pisze:

    Moja córka wyszła za Tunezyjczyka. Tak ją omamił, że zrobi dla niego wszystko. Oboje wykańczają nas psychicznie. Z zemsty, że przegrali sprawę w sądzie chcą wywieźć córki (3 latka i 1 rok) do rodziców męża. Sami będą mieszkać w Polsce. Dzieciaczki ich nie znają, a za nami przepadają. Zostawią je same u obcych. Tu grozi im sąd rodzinny. Czy można to jakoś powstrzymać. Błagam o pomoc.

  3. Marta Pisze:

    Witam, mam pytanie - czy biorąc rozwód z Arabem, który ma pozwolenie na pobyt (3 letni), traci on prawo do pobytu w Polsce ? Czy musi wrócić do swojego kraju? A jak to wygląda jak ma pobyt stały? Czy po rozwodzie musi opuścić Polskę?

  4. Karolina Pisze:

    Witam, jestem po ślubie z algierczykiem. Chce rozwodu bo dowiedziałam się, że chciał tylko dostać się do europy (sam mi napisał, że nigdy mnienie kochał). Ślub został zawarty tam ale jest zgłoszony w Polskim urzędzie stanu cywilnego. On nie chce dać mi rozwodu. Co mogę zrobić żeby dostać ten rozwód. Proszę o pomoc

  5. Amine Pisze:

    witam Jestem Algerian Ożeniłem się z polskim, a małżeństwo było w Algierii i przepisywane małżeństwo Polska aprée 4 lata i rozwiedli się w Algierii nie mam kontaktu z moim byłym, jak rozpisać mój rozwód w Polsce bardzo dziękuję

  6. Klaudia Pisze:

    Ja z kolei jestem w trakcie rozwodu z Algierczykiem, który chce wywieźć nasze dzieci-bliźnięta do swojego kraju, grozi mi i psychicznie mnie wykańcza. Nie ma jeszcze pobytu stałego !!! Proszę o pomoc !!! Ku przestrodze dla innych kobiet, które wierzą w piękne słówka Arabów - NIGDY NIE BIERZCIE Z NIMI ŚLUBU I NIE MIEJCIE DZIECI !!! WSZYSCY SĄ TACY SAMI, UCZCIE SIĘ NA BŁĘDACH INNYCH, NP. NA MOICH !!!!!!!!

  7. Mati Pisze:

    Ania idz na tamtejsza policje

  8. Ania Pisze:

    Mieszkam na cyprze 7 lat temu wzielam slub z arabem z syri mamy 4 letniego synka chce sie rozwiezdz on mnie i syna bije znęca sie nade mna straszy ze porwie syna a mnie zabije prosze o pomoc

  9. Dariusz Kostyra Pisze:

    Co do zasady nie, powinien jednak rozpocząć procedurę uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w Polsce z innych przyczyn niż pozostawanie w związku małżeńskim z obywatelką polski.

  10. Daria Pisze:

    Witam, mam pytanie - czy biorąc rozwód z Arabem, który ma pozwolenie na pobyt (3 letni), traci on prawo do pobytu w Polsce od następnego dnia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły z tej kategorii

Masz pytania? Zapytaj prawnika.