
InneŚlub z cudzoziemcem
Związek małżeński z Azjatką, Tajką
Jestem Polakiem mieszkającym i pracującym w Anglii od 5 lat. Poślubiłem Tajkę w marcu 2014 r. Ambasada mówi, aby moja żona uzyskała polski paszport ja z nią muszę mieszkać na terenie polski lub Tajlandii przez 5 lat. Moje pytanie jest następujące: czy jest jakaś inna możliwość, aby moja żona uzyskała polski paszport albo jakąś inna szybsza droga aby moc żyć już razem? Z góry informuje ze angielska visa itd. odpada, już się staraliśmy, wychodzi na to, ze imigrant imigrantki tak łatwo nie ściągnie.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż uzyskanie obywatelstwa przez Pana żonę to bardzo długi proces, który wiąże się ze spełnieniem określonych w Ustawie o obywatelstwie wymagań tj. w szczególności uzyskania wcześniej zezwolenia na pobyt stały w Polsce.
Niestety po wejściu Ustawy o cudzoziemcach w dniu 1 maja 2014 roku wprowadzono szereg niekorzystnych zmian, które w mojej ocenie są niezgodne z konstytucją nie mniej na chwile obecną nie zapadło rozstrzygnięcie w tej materii.
Zgodnie z Ustawą o cudzoziemcach żona obywatela polski może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce ze względu na zawarty związek małżeński, jednakże wniosek należy złożyć osobiście u wojewody właściwego dla miejsca pobytu cudzoziemca. Ponadto zgodnie z art. 100 Ustawy o cudzoziemcach udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy odmawia się cudzoziemcowi, gdy m.in. nie spełnia on wymogów udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na deklarowany cel pobytu lub okoliczności, które są podstawą ubiegania się o to zezwolenie, nie uzasadniają jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
Podstawowym problemem w Pana sprawie jest, więc w pierwszej kolejności uzyskanie wizy dla żony, która pozwoli jej na wjazd do Polski a jeśli to nastąpi pojawia się kolejny problem tj. miejscem zamieszkania żony i Pana nie jest Polska a więc sprawę powinien rozstrzygać kraj właściwy dla Państwa miejsca pobytu.
Zwracam również uwagę, iż w trakcie procedury mającej na celu udzielenie Pana żonie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce organ bada czy związek małżeński nie został zawarty w celu obejścia przepisów prawa. W postępowaniu, o którym mowa powyżej, w szczególności ustala się, czy okoliczności sprawy wskazują na to, że:
- jedno z małżonków przyjęło korzyść majątkową w zamian za wyrażenie zgody na zawarcie małżeństwa, o ile nie wynikało to ze zwyczaju ugruntowanego w danym państwie lub danej grupie społecznej;
- małżonkowie nie wypełniają prawnych obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa;
- małżonkowie nie zamieszkują wspólnie lub nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego;
- małżonkowie nie spotkali się przed zawarciem małżeństwa;
- małżonkowie nie mówią językiem zrozumiałym dla obojga;
- małżonkowie nie są zgodni co do dotyczących ich danych osobowych i innych istotnych okoliczności ich dotyczących;
Jeżeli zawarł Pan związek małżeński w Tajlandii to procedura jest taka: Proszę umówić się na wizytę w konsulacie i przybyć wraz z aktem małżeństwa tajskim wydanym w języku angielskim. Pan lub Pani Konsul potwierdzi autentyczność dokumentu, trwa to kilka dni i kosztuje opłatę. Leci pan do Polski i daje ten dokument do tłumacza przysięgłego z ang na polski. Potem wizyta w urzędzie stanu cywilnego w Polsce gdzie wydany będzie polski akt małżeństwa. Z polskim aktem małżeństwa konsulat w Tajlandii nie odmówi wizy krajowej do 12 miesięcy a ponadto Pana żona nie musi się umawiać na wizytę w konsulacie gdyż małżonkowie obywateli Unii Europejskiej są przyjmowani poza kolejnością i są zwolnieni z opłat za wizę. Procedura nie jest łatwa ale do zrobienia. Życzę determinacji i wszystko na pewno się uda.
Po dwóch latach znajomości 25 sierpnia br. w Tajlandii zawarłem związek małżeński. Chcemy razem z żoną zamieszkać w Polsce. W ubiegłym roku dwukrotnie Konsul odmówił wydania wizy. Obecnie konsul poradził; Jeżeli małżonka chce zamieszkać z Panem w Polsce, to powinien Pan wystąpić o zezwolenie na pobyt dla niej. Proszę skontaktować się z tej sprawie z urzędem wojewódzkim właściwym dla Pana miejsca zamieszkania. Problem jest w tym, że wniosek o zezwolenie na pobyt należy złożyć osobiście. I tutaj kółko się zamyka, bo żeby to zrobić, trzeba najpierw przybyć do Polski. Proszę poradzić co zrobić w takiej sytuacji. Z poważaniem Karol Gill
Witam serdecznie. Jestem zareczony z Nepalka od pol roku, znamy sie od 4 lat, mieszkam w angli takze od 4 lat. Planujemy sie pobrac w UK, jakie sa szanse, ze bede mogl ja zabrac do Polski? Na zaproszenie moich rodzicow? Bedzie to jedynie mozliwe po slubie? Wiem, ze bedzie ciezko sie jej starac o paszport ale czy chociaz pobyt tymczasowy jest mozliwy tak na poczatek? Pozdrawiam