Najtrudniejszym etapem w niniejszej sprawie będzie uzyskanie wizy dla Pani narzeczonego. Niestety postępowanie wizowe nie podlega jakiejkolwiek kontroli a w przypadku odmowy wydania wizy Pani narzeczonemu pozostaje jedynie złożenie wniosku do Konsula z prośbą o ponowne rozpoznanie sprawy lub złożenie wniosku u udzielenie zezwolenia na zamieszkanie.
Zgodnie z Ustawą u cudzoziemcach wiza wydawana jest cudzoziemcowi m.in. w celu odwiedzin, jak również w sytuacji, gdy konieczne jest stawiennictwo cudzoziemca przez polskim organem np. sądem. Co istotne polskie przepisy nie znają takiej instytucji jak „wiza narzeczeńska”, w większości przypadków również podejrzenie przez Konsula, iż cudzoziemiec ubiega się o wizę w celu zawarcia małżeństwa i zamieszkania w Polsce kończy się również odmową jej wydania.
Na chwilę obecną w pierwszej kolejności powinna się Pani udać do Urzędu Wojewódzkiego w celu wyrobienia zaproszenia dla narzeczonego. W tym celu konieczne będzie wypełnienie wniosku w wpis zaproszenia do ewidencji, do którego należy dołączyć:
- Dokument potwierdzający możliwość pokrycia kosztów związanych z pobytem cudzoziemca np. zaświadczenie o zarobkach;
- Dokumenty potwierdzające tytuł prawny do zajmowanego mieszkania lub zgodę osoby posiadającej tytuł prawny do mieszkania na zamieszkanie cudzoziemca;
- Dowód opłaty w kwocie 27 zł;
Wpis do ewidencji zaproszeń na ogół uzyska Pani w terminie 14-21 dni. Uzyskanie zaproszenia jednak nie gwarantuje uzyskania wizy. Zaproszenie jest jedynie dokumentem zwalniającym cudzoziemca z okazania wystarczających środków utrzymania na czas trwania planowanego pobytu oraz na powrót do państwa pochodzenia lub zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, albo dokument potwierdzający możliwość uzyskania takich środków zgodnie z prawem.
Ważne jest, aby narzeczony otrzymał wizę na okres co najmniej 2 miesięcy. Uzyskanie wizy na tak długi okres umożliwi mu złożenie niezwłocznie po przyjeździe do Polski wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkania, bądź to ze względu na stan narzeczeństwa lub ze względu na pozostawanie w związku małżeńskim z obywatelką polski.
Jeżeli natomiast Konsul odmówi wydania wizy konieczne będzie wnioskowanie do Wojewody o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie za pośrednictwem Konsula. Do czasu wydania decyzji w sprawie Pani narzeczony będzie pozostawał poza granicami kraju, niestety postępowania te są na ogół długotrwałe i stosunkowo skomplikowane.
Należy zadbać również o posiadanie wszystkich dokumentów niezbędnych do zawarcia związku małżeńskiego tj. aktu urodzenia, paszportu a w szczególności zaświadczenia o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Wiele krajów przedmiotowego dokumentu nie wydaje, przez co konieczne jest złożenie wniosku do Sądu Rejonowego o zwolnienie z tego obowiązku.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedmiotowe dokumenty złożyć w chwili obecnej – wezwanie przez sąd polski na posiedzenie w przedmiotowej sprawie na ogół powoduje, iż cudzoziemiec otrzymuje pozytywną decyzję wizową.
Koszt poprowadzenia sprawy przez naszą firmę od początku aż do uzyskania zezwolenia na zamieszkanie wynosi 2000 zł.
Zaprosiłam Nigeryjczyka do Polski zagwarantowałam mu mieszkanie i wyżywienie oraz że pokrywam wszystkie koszty z jego przylotem a mimo to dostał trzykrotnie odmowę wizy co mam dalej zrobić by uzyskał wizę.
Zaprosiłam Nigeryjczyka do Polski zagwarantowała mu mieszkanie i wyżywienie oraz że pokrywam wszystkie koszty z jego przylotem a mimo to dostał trzykrotnie odmowę wizy co mam dalej zrobić by uzyskał wizę.
Witam. Mam pytanie, mam narzeczonego z Indii który obecnie przebywa w Indiach. Ja mieszkam w Holandii legalnie z meldunkien z kontraktem na dom. Czy mogę wysłać mu zaproszenie aby mógł przylecieć do Hoalndii i czy na zaproszeniu możemy sie pobrać czy musi starac się o kartę pobytu. Czy też mam możliwości zawarcia małżeństwa w polskiej ambasadzie bądź innej placówce działającej w Holandii.
Witam Mam pytanie, moj narzeczony mieszka w Niemczaech - jest Nigeryjczykiem, od dwoch i pól roku mieszkającym w Niemczech( azyl i wiza czasowa, przyznawana mu co pol roku). Chcialabym, zeby zamieszkał ze mną w Polsce, chcemy się pobrać tylko nie wiem jak to załatwić? Do tej pory zawsze spotykaliśmy się na terenie Niemiec. Co zrobic, żeby mógł przyjechać do Polski? z góry dziękuje za odpowiedź