Rozwód z cudzoziemcemInne

Rozwód z Ukrainką

Trzy lata temu zwarłem związek małżeński z obywatelką Ukrainy. W trakcie trwania pożycia zamieszkiwaliśmy razem w Chorzowie. Od roku nie mieszkamy razem – ja mieszkam w Katowicach a moja żona w Gdańsku. Do jakiego sądu należy złożyć pozew o rozwód ? Jaką opłatę sądową będę musiał ponieść za rozwód z Ukrainką ?

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
 
Chodzi tu o ostatnie miejsce zamieszkania każdego z małżonków, a nie o ich ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jak wymagał tego omawiany przepis przed nowelizacją wynikającą z ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 234, poz. 1571). Obecnie właściwość wyłączna dotyczy więc sądu, w którego okręgu ostatnio zamieszkiwali oboje małżonkowie także wówczas, gdy mieszkali osobno.
 
Powyższa właściwość utrzymuje się, dopóki w okręgu tego sądu ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu przynajmniej jedno z małżonków. Sąd miejsca ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków nie przestaje być właściwy dla powództwa ze stosunku małżeństwa, jeżeli jedno z małżonków zamieszkuje nadal w okręgu tego sądu, choćby nie w tej samej miejscowości, w której strony zamieszkiwały wspólnie (orzeczenie SN z 12 czerwca 1951 r., C 428/51, LexPolonica nr 395238, OSN 1953, nr 3, poz. 62).
 
Zarówno Katowice, jak i Chorzów podlegają pod Sąd Okręgowy w Katowicach i do tego sądu powinien Pan wnieść pozew rozwodowy.
 
Opłata sądowa od pozwu o rozwód z Ukrainką jest taka sama jak w każdej innej sprawie rozwodowej i wynosi 600 zł. Opłatę wnosi się w znakach sądowych lub bezpośrednio na rachunek sądu.

Komentarze do wpisu

 1. Hubert Pisze:

  Witam jestem obywatelem polski 7 miesiecy temu wziołem ślub z ukrainkom....ona chce teraz rozwodu...jabjuż chyba też Obecnie nie mieszkamy razem nie mam z nią kontaktu zablokowała mnie tel itd ...jakie są teraz procedury?co mam zrobić żeby ją deportowć jak najszybciej do swojego kraju...

 2. Марія Pisze:

  Я Громадянка України і хочу взяти розвід з чоловіком який є теж Громадян України, чи можна подати на розвід тут в Польщі і які документа потрібно,і в нас є спільна дитина 4 роки, мені потрібна інформація, у мене є віза на рік часу і працю тут і винаймовую мешкання

 3. Lech Pisze:

  Jestem obywatelem Polski. Mam ślub z Ukrainką. Chcę rozwodu i powrotu do Polski. Czy muszę składać dokumenty przed tutejszym sądem? Czy mogę w Polsce w miejscu stałego zamieszkania, wraz z podziałem majątku, wniosłem w ten dom kilkaset tysięcy złotych?

 4. Vita Pisze:

  Jestem obywatelem Ukrainy i mam ślub z obywatelem Polski 2 łata i 3 miesięcy mamy 2 dzieci, mam kartę czasowego pobytu. Jeżeli będzie rozwód to: 1. Czy mam prawo zamieszkać nadał w Polsce, 2. Kim zostaną dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły z tej kategorii

Masz pytania? Zapytaj prawnika.