InneStatus uchodźcy
Relokowani z Malty cudzoziemcy już w Polsce
Pięć osób relokowanych przez Polskę z Malty w ramach unijnego programu EUREMA II, w dniu 17 stycznia przyleciało na lotnisko w Warszawie. Projekt EUREMA II ma na celu wewnętrzne przesiedlenie z Malty do innych państw członkowskich osób objętych ochroną międzynarodową i ubiegających się o nią z powodu nadmiernej koncentracji tych osób na wyspie oraz jej […]
Pięć osób relokowanych przez Polskę z Malty w ramach unijnego programu EUREMA II, w dniu 17 stycznia przyleciało na lotnisko w Warszawie. Projekt EUREMA II ma na celu wewnętrzne przesiedlenie z Malty do innych państw członkowskich osób objętych ochroną międzynarodową i ubiegających się o nią z powodu nadmiernej koncentracji tych osób na wyspie oraz jej ograniczonych możliwości absorpcyjnych.
Wśród relokowanych do Polski cudzoziemców jest czterech obywateli Somalii oraz jeden obywatel Erytrei. Cudzoziemcy zostali zakwaterowani w ośrodku recepcyjnym w Dębaku, po czym zdecydują, czypreferują korzystanie ze świadczeń na terenie ośrodka czy też poza nim.
Cudzoziemcy przeszli już na Malcie sesję orientacji kulturowej zorganizowaną przez IOM. Obecnie są oni pod opieką asystenta kulturowego z Fundacji dla Somalii. Planowane jest również objęcie ich intensywnym kursem nauki języka polskiego zorganizowanym przez Fundację Linguae Mundi.
Powyższa relokacja osób w procedurze uchodźczej do Polski jest pierwszą w historii naszego uczestnictwa w unijnym programie EUREMA. Podczas pierwszej edycji programu, pomimo deklaracji strony polskiej o chęci przyjęcia na swoje terytorium sześciu relokowanych z Malty osób, nie otrzymano stosownych zgłoszeń od objętych tym programem cudzoziemców.
W najbliższym czasie planowane jest przyjęcie jeszcze jednej osoby z Malty. W sumie, w ramach drugiej edycji programu, Polska zaoferowała zaraz po Niemczech przyjęcie największej liczby osób (50).
W najbliższym czasie planowane jest przyjęcie jeszcze jednej osoby z Malty. W sumie w ramach drugiej edycji programu, Polska zaoferowała przyjęcie 50 osób. Ten gest solidarności wobec Malty, jako państwa znajdującego się pod presją migracyjną, ma duże znaczenie dla Polski również ze względu na fakt, że jako państwo znajdujące się na obrzeżach UE może w przyszłości znaleźć się w podobnej sytuacji.
Źródło: http://emn.gov.pl