Inne

Prawnik dla cudzoziemca, porady prawne dla cudzoziemców

Cudzoziemiec szukający prawnika w celu powierzenia mu swego problemu, co do zasady chce uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z nieznajomością prawa w tym w szczególności przepisów obowiązujących w Polsce. Niestety coraz częściej zdarza się, iż pomoc prawna dla cudzoziemców świadczona jest przez osoby nie posiadające wiedzy i wykształcenia z zakresu prawa lub też spotykamy się z […]

Cudzoziemiec szukający prawnika w celu powierzenia mu swego problemu, co do zasady chce uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z nieznajomością prawa w tym w szczególności przepisów obowiązujących w Polsce. Niestety coraz częściej zdarza się, iż pomoc prawna dla cudzoziemców świadczona jest przez osoby nie posiadające wiedzy i wykształcenia z zakresu prawa lub też spotykamy się z opiniami prawnymi, co prawda wydawanymi przez prawników, którzy jednak nie mają elementarnej wiedzy z zakresu prawa migracyjnego.

Poniżej prezentujemy kilka cytatów odnalezionych internetowych portalach prawnych i oczywiście nie życzymy nikomu, aby w praktyce skorzystał z taki porad lub powierzył swój problem takiemu „prawnikowi”.

“Należy stwierdzić, że zawarcie związku małżeńskiego cudzoziemca z obywatelem Polski daje możliwość starania się o kartę pobytu na czas określony (nawet i na czas nieokreślony)”

Powyższa porada pochodzi z jednego z największych serwisów porad prawnych w Polsce. Niestety po pierwsze karta pobytu jest jedynie dokumentem potwierdzającym tożsamość cudzoziemca, który uzyskał zezwolenie na zamieszkanie lub zezwolenie na osiedlenie się. Nigdy jednak nie jest wydawana na czas nieokreślony, podobnie jak na czas nieokreślony nie jest wydawana decyzja w sprawie udzielenia zezwolenie na zamieszkanie. W tej samej odpowiedzi osoba udzielająca porady podaje jeszcze kilka fałszywych informacji na temat uzyskania wizy czy też uzyskania polskiego obywatelstwa przez cudzoziemca.

“Ponieważ w swoim pytaniu powołuje się Pani na art. 52 Konstytucji, oznacza to, że posiada Pani status repatrianta i może Pani wyemigrować do Polski na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji.”

Porada prawna pochodzi z tego samego serwisu co wyżej cytowana porada. W tej sprawie porady prawnej cudzoziemcowi udzielił prawnik z dużym doświadczeniem jednak najwyraźniej nie miał doświadczenia w obsłudze prawnej cudzoziemców. Art. 52 Konstytucji w żadnym wypadku nie powoduje uzyskania statusu repatrianta. Powyższe było wielokrotnie podkreślane w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak również na problem stosowania art. 52 Konstytucji zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pamiętajmy aby przed wyborem pełnomocnika, prawnika dla cudzoziemca czy też zamówienia porady prawnej upewnić się czy osoba udzielająca porady prawnej posiada tytuł magistra prawa uzyskany na polskiej uczelni oraz czy posiada doświadczenie w obsłudze prawnej cudzoziemców.

Oczywiście taką gwarancję cudzoziemiec otrzymuje korzystając z naszych usług, jeżeli jednak cudzoziemiec zamierza skorzystać z usług konkurencji to należy pamiętać o powyższych zasadach i sprawdzeniu wiarygodności pełnomocnika czy też prawnika.

Komentarze do wpisu

  1. Karta Pobytu Pisze:

    Szanowny Panie, zapraszamy umówić się na poradę prawną do naszego radcy prawnego Dariusza Kostyry. Na konsultacji zostaną udzielone odpowiedzi na wszystkie pytania. Umówić się można na stronie wizyta.karta-pobytu.pl lub telefonicznie + 22 123 93 24

  2. Viktar Pisze:

    Witam, mam taką sytuację. Pracowałem jako kierowca w jednej firmie, potem zwolnilem sie i zatrudnilem sie w innej. O zmianie pracy poinformowałem terminowo, w ciągu 15 dni (tak jak i powinno być, kiedy posiada się czasowa karta pobytu z dostępem do rynku pracy), został wysłany list do Uzhondu (w województwie Sląskim), ale nie otrzymałem jeszcze decyzję. Kiedy czekałem na dokumenty z nowej firmy, warunki, które mi tam obiecali, uległy zmianie i ja tak i nie wyjechałem do pracy i zwolnilem sie. I postanowiłem wrócić do poprzedniego miejsca pracy. W rezultacie, minęło ponad 30 dni od mojego zwolnienia z pierwszej firmy i 2 dni od mojego zwolnienia z drugiej (w ktorej tak i nie wyszedłem do pracy). Co robić w takiej sytuacji z kartą pobytu i decyzją? Okazuje się, że od pierwszej firmy jest stara decyzja, natomiast od drugiej firmy nie otrzymałem jeszcze nowej decyzji. A teraz chcę znowu wrócić do pracy do pierwszej firmy. Ja tak rozumiem, że znowu muszę wysłać list do Urzadu o zmianie pracy. Czy potrzebuję poprzedniej decyzji, której jeszcze nie otrzymałem? I czy w tym przypadku ten 30-dniowy korytarz nie zostanie zerwany? I czy karta nie zostanie z tego powodu anulowana? I jeszcze pytanie, czy potrzebuję wojewodskie zezwolenie czy oswiadczenie do pracy korzystając z takiej karty pobytu? I ja tak rozumiem, że od pracodawcy potrzebny jest mi tylko załącznik nr 1 do tego listu do Urzedu i ubezpiecznie ZUS? Czy może pracodawca powinien dostarczyć jeszcze jakieś inne dokumenty?

  3. Sylwia Pisze:

    Pozwolenie Na pobyt w polSce MAM OD 2 LAT RELACJE Z TUNEZYJCZYKIEM KTORY PRZEBTWA NIE LEGALNIE WE Francji i chcIalabym zeby podjal pace w polsce . JAK MOZNA UZYSKAC LEGALNY OOBYT NA TO ZEBY MOGL LeGALNIE PRZYJECHAC DO POLSKI I PODJAC LEGALNA prace

  4. Anastazja Pisze:

    Treść wiadomości Dobry wieczór. Potrzebuję pomocy w złożeniu wniosku na kartę pobytu. Niestety, miałam sytuację, że miałam zakaz wjazdu na terytorium Polski, ale z pomocą prawników udało mi się dostać cofniecie tego zakazu wjazdu. Teraz znajduję się na terytorium Polski legalnie na ruchu bezwizowym i mam oświadczenie od pracodawcy i umowę zlecenie, żeby złożyć wniosek na nową kartę pobytu. Czy będę miała problem w otrzymaniu karty pobytu przez ten zakaz wjazdu i czy to cofniecie mi coś daje? Dziękuję, pozdrawiam

  5. Ruslana Pisze:

    Witam, mam pytanie: jestem z Ukrainy polskiego pochodzenia, miałam Kartę Polaka, teraz mieszkam na stałe w Polsce po karcie stałego pobytu 4 lata, chce kupic mały dom do zamieszkania na stałe w Polsce,jak wygląda sprawa zakupu w mojej sytuacji?

  6. Nataliia Pisze:

    Dzień dobry!Wyrabialam kartę tymczasowego pobyty i otrzymałam odmowę o przywróceniu terminu . Chce podać dokumenty na inną kartę ? Czy jest taka możliwość czy muszę pisać jakoś odmowę ? I przebyłam w Polsce teraz na zasadzie bezwizu . Czy mam prawo pracować jeżeli skończyłam studia dzienne ? Dziękuje

  7. Anna Pisze:

    Zgodnie z art. 88za ustawy o promocji zatrudnienia, aby pracownik mógł dalej legalnie pracować na oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi należy złożyć wniosek do Wojewody na pobyt czasowy i pracę. Ustawa zakreśla terminy - do złożenia wniosku - po przepracowaniu pracownika przez 3 miesiące u pracodawcy, ale przed upływem terminu ważności oświadczenia. A sytuacja jest następująca - Pracownikowi zostało wydane przez PuP oświadczenie o powierzeniu pracy, a my złożyliśmy wniosek do Wojewody po 2 miesiącach zatrudnienia, bo kończył się okres przebywania na paszporcie biometrycznym. Ale zrobiliśmy za radą urzędników badanie rynku pracy - pracownik posiada kwalifikacje niezbędne dla zrealizowania przez nas kontraktu- ale nie osiąga wynagrodzenia aby kwalifikować go jako z wyższymi kwalifikacjami. Pytanie czy Wojewoda rozpatrzy wniosek i czy pracownik ten pomimo przyjęcia wniosku przebywa legalnie ? 88 za: "Jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który zatrudniał cudzoziemca przez okres nie krótszy niż 3 miesiące w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanym do ewidencji oświadczeń, złożył przed upływem daty zakończenia pracy wskazanej w oświadczeniu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla tego cudzoziemca na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu wpisanym do ewidencji oświadczeń uważa się za legalną od dnia upływu ważności tego oświadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia decyzji odmownej w tej sprawie."

  8. Katarzyna Pisze:

    Witam, Mój partner Nigeryjczyk 9 września 2017 złożył wniosek o wydanie karty na pobyt czasowy ze względu na prace wykonywana w Polsce na etat. W grudniu z 2017 otrzymał pismo aby uzupełnić brakujące dokumenty i w piśmie tym urząd wojewódzki poinformował ze przewidywany termin zakończenia sprawy to 2 marzec. Parter w zeszłym tygodniu ppszedl do urzędu aby zapytać o decyzje, niestety nikt go nie wysłuchał. Więcej- drzwi do kierownika oddziału zostały dodatkowo wzmocnione i osoby które nie były umówione po prostu nie maja się tam jak dostać. Proszę o poradę w sprawie w jaki sposób można egzekwować uporczywe przedłużanie terminu wydania decyzji? Dodam, ze oczywiście sprawa dostarczy wszystkich cudzoziemców oczekujących na decyzje. Czy urząd ma rano w nieskończoność przedłużać cały proces i czy są jakieś środki prawne na które można się powołać aby decyzja zapadła zgodnie z prawem (30 dni gdy nie zachodzą dodatkowe potrzeby i 60 dni w przypadku gdy potrzeba wysłać zapytanie do kilku instytucji) Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam Katarzyna

  9. Marcin Pisze:

    Dzien dobry Panstwu, Chcialbym poprosic Panstwa kancelarie o konsultacje w nastepujacej sprawie. Moja zona jest Rosjanka i obecnie mieszkany na terenie Federacji Rosyjskiej. W 2016 roku wystapilismy do Urzedu Wojewodzkiego z wnioskiem o przyznanie zonie pozwolenia na pobyt czasowy w Polsce (jako zony obywatela RP). Niestety, otrzymalismy odpowiedz odmowna. W swoim uzasadnieniu Urzad powoluje sie na art. 100 punkt 1, stwierdzajac, ze nasze przebywanie na terenie RF nie uzasadnia uzyskania karty czasowego pobytu. w Polsce. Wedlug nas w przepisach nie jest to jednoznacznie okreslone. Czy wedlug Panstwa mamy szanse na zmiane decyzji w przypadku odwolania, a jezeli tak, to czy beda Panstwo gotowi na sporzadzenie odpowiedniego wniosku i argumentacji w stosunku do Urzedu.

  10. Anastaszja Pisze:

    Dobry wieczór. Obecnie legalne przebywam w Polsce na podstawie karty tymczasowego pobyty. Zmieniłam pracodawce (teraz pracuje na podstawie oświadczenia) ale dane karty tymczasowego pobyty nie ulegle zmianie, poniewarz nie mam zaznaczonego meldunku, nazwy firmy, a region wykonania pracy nie zmienił się. Czy mogłabym podać dokumenty na zmiane decyzji nie wyrabiająć nowej karty pobyty?

  11. Natalia Pisze:

    Dzien dobry. Pracuje przez agencje pracy na zakladzie. Poddpisalam umowe o prace na 1,5rok, zlorzyla wniosek na karte tymczasowego pobytu. A teraz jestem w ciazy. Co mam daliej robic? Czy moze mnie pracedawca zwolnic?

  12. Ksieniewicz Walery Pisze:

    zdravstvuyte.ya Polak 48 lat urodził się na Białorusi przybyć w Polsce z żoną do projektowania stalego pobytu Kompozycja z żoną w małżeństwie nie miała 28lat Polaka y mi pytanie będzie ona otrzymywać równego statusu ze mną mieszka w polshe.s respektować Valery

  13. agnieszka Pisze:

    moja kolezanka ma meza hindusa mieszkaja w polsce starali sie o wize do angli zlozyli odpowiednie papiery ambasada przeprowadzila z nimi rozmowe przez telefon z kazdym z osobna w tym samym czasie poniewaz niektore pytania nie pokrywaly sie to znaczy udzielili innych odpowiedzi dostali odmowe I uznano ze malzenstwo to jest fikcyjne napisali odwolanie I juz bez zadnej rozmowy w ambasadzie z kimkolwiek znowu po 3 tyg dostali odmowna odpowiedz- zle odpowiedzieli na pytania poniewaz moja kolezanka sie strasznie denerwowal I z tych nerwow pozapominala najprostszych rzeczy czy jest jakas szansa na udowodnienie tego ze naprawde sa malzenstwem nie jest to zwiazek fikcyjny ona teraz przyjechala do angli znalazla prace I chcialaby zeby on do niej dojechal-

  14. Wiktoria Pisze:

    Jakie możliwości w kwestii uzyskania pobytu czasowego lub stałego daje mi darowizna nieruchomości- domu znajdującego się na terenie Polski - przez Polaka w zamian za dożywotnią służebność osobistą wobec Niego (łącznie z pochówkiem)- potwierdzona aktem notarialnym sporządzonym w Kancelarii Notarialnej w Polsce ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły z tej kategorii

Masz pytania? Zapytaj prawnika.