Praca

Zatrudnienie opiekunki domowej dziecięcej – niani dla dziecka

W trakcie poszukiwań niani dla mojego 12 miesięcznego syna zgłosiła się do mnie Pani z Ukrainy, dogadałyśmy się i bardzo chciałabym ją zatrudnić legalnie w charakterze opiekunki domowej dziecięcej na pełen etat. Jej sytuacja wygląda następująco: od czerwca 2015 przez pół roku Pani miała półroczną wizę, po jej wygaśnięciu wróciła na Ukrainę i przedłużono jej wizę na rok. Ma teraz pozwolenie na pracę wydane na wniosek złożony przez poprzednią rodzinę w której opiekowała się dzieckiem. Moje pytanie brzmi:
  1. co ja muszę zrobić, żeby ją formalnie zatrudnić?
  2. ile czasu to trwa?
  3. wiem ze jest coś takiego jak umowa uaktywniająca dla niań z dofinansowaniem składek ZUS pytanie czy to ma także zastosowanie w przypadku cudzoziemców?
  4. czy Państwo mogą i w jakim wynagrodzeniu załatwić tą sprawę w moim imieniu?
W niniejszej sprawie w celu jak najszybszego legalnego zatrudnienia niani dla dziecka należy złożyć wniosek o udzielenie Cudzoziemce zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w Polsce oraz rozważyć równoczesne złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę typu A.
 
W przypadku zezwolenia na pobyt i pracę zostaje ono wydawane na okres 3 lat i nie wiąże się z obowiązkiem wyjazdu za granicę w celu np. odnowienia wizy. Czas oczekiwania jednak na zezwolenia na pobyt czasowy i pracę to okres ok. 6 miesięcy. Natomiast zezwolenia na pracę powinno być wydane w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Po otrzymaniu zezwolenia na pracę będzie Pan mógł legalnie zatrudniać nianię.
 
Po otrzymaniu zezwolenia i podpisaniu umowy Pan będzie musiał dokonać rejestracji swojej osoby jako płatnika ZUS a Cudzoziemki jako osoby ubezpieczonej. 1 października 2011 weszła w życie ustawa z 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Na mocy tej ustawy można zatrudnić na umowę uaktywniającą nianię, która będzie sprawować opiekę nad dzieckiem w wieku od 20 tygodnia życia do trzech lat. Opieka taka może być sprawowana do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – do 4 lat. Powołana ustawa nie zawiera żadnych obostrzeń co do braku możliwości zatrudnienia Cudzoziemca.
 
W razie dodatkowych pytań pozostaję do Pani dyspozycji. Jeżeli Pani miejsce zamieszkania to Województwo Mazowieckie można zlecić nam poprowadzenie całej sprawy 500 zł zezwolenie na pracę, 1000 zł zezwolenie na pobyt i pracę. 

Komentarze do wpisu

  1. Małgorzata Pisze:

    Witam, W nawiązaniu do tego wątku, chciała bym zapytać czy jeśli w zezwoleniu na pracę typ A jako charakter pracy wpisana jest pomoc domowa, to czy można zatrudnić cudzoziemkę jako opiekunkę do dziecka w ramach umowy uaktywaniającej? z góry dziękuję za odpowiedź

  2. Тетяна Pisze:

    Скажіть будь ласка, при розлученні (чоловік поляк,дружина українка)дружина,яка знаходиться на забезпеченні чоловіка і ніде не працює,чи має право отримувати аліменти від чоловіка на себе? Дітей спільних не має.Якщо є сталий побит,то чи можна залишитися і надалі проживати в Польщі?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły z tej kategorii

Masz pytania? Zapytaj prawnika.