Status uchodźcyInne

Syria – milion osób uciekło z kraju w poszukiwaniu ochrony

Według danych UNHCR, 6 marca br. łączna liczba Syryjczyków znajdujących się poza granicami Syrii przekroczyła 1 milion.   W grudniu 2012 roku UNHCR szacował, że liczba osób, które opuszczą Syrię osiągnie poziom jednego miliona dopiero pod końca pierwszej połowy 2013 roku. Na początku bieżącego roku odnotowano jednak dramatyczny wzrost liczby osób poszukujących ochrony poza granicami […]

Według danych UNHCR, 6 marca br. łączna liczba Syryjczyków znajdujących się poza granicami Syrii przekroczyła 1 milion.
 
W grudniu 2012 roku UNHCR szacował, że liczba osób, które opuszczą Syrię osiągnie poziom jednego miliona dopiero pod końca pierwszej połowy 2013 roku. Na początku bieżącego roku odnotowano jednak dramatyczny wzrost liczby osób poszukujących ochrony poza granicami Syrii (codziennie z Syrii ucieka obecnie około 5 tys. osób.; dla porównania – pod koniec ubiegłego roku było to 2-3 tys. osób).
 
Większość uciekających osób udaje się do sąsiadujących z Syrią krajów, głównie do Jordanii, Libanu, Turcji oraz Iraku. Część osób szuka schronienia również w krajach Afryki Północnej, w tym przede wszystkim w Egipcie.
 
Państwa sąsiadujące z Syrią przez większość czasu utrzymują otwarte granice, umożliwiając Syryjczykom ich przekroczenie w celu poszukiwania pomocy. Koszty jakie ponoszą są jednak poważne. Populacja Libanu zwiększyła się o 10%. Zasoby energetyczne i wodne, a także usługi medyczne i edukacyjne w Jordanii są wykorzystywane do granic możliwości. Turcja wydała ponad 600 milionów dolarów na utworzenie 17 obozów dla uchodźców (nowe są wciąż przygotowywane).
 
Podczas gdy większość Syryjczyków udaje się do sąsiednich krajów regionu, wzrasta jednakże liczba osób, które poszukują schronienia w państwach położonych dalej, w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej, gdzie ubiegają się o objęcie ochroną międzynarodową. W 2012 roku, w krajach Unii Europejskiej oraz Szwajcarii około 20 tys. Syryjczyków wnioskowało o objęcie ochroną międzynarodową. Krajem UE, który odnotował największą liczbę wniosków uchodźczych składanych w tym okresie przez obywateli Syrii w tym okresie była Szwecja (prawie 8 tys.), a następnie Niemcy (ok. 6 tys.), Wielka Brytania oraz Szwajcaria (w każdym z tych państw wnioski zlożyło ok. 1 tys. osób).
 
Również w Polsce liczba wniosków uchodźczych złożonych przez obywateli Syrii systematycznie wzrasta. Podczas, gdy z 2012 roku wnioski o nadanie statusu uchodźcy złożyło 107 Syryjczyków, w okresie od 1 stycznia do 8 marca br. liczba ta wyniosła już 77 osób (w porównaniu, liczba wniosków uchodźczych złożonych w 2013 r. przez obywateli Rosji wyniosła 1 013 osób).
 
Źródło: www.guardian.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły z tej kategorii

Masz pytania? Zapytaj prawnika.