
Praca
Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi
Minęły pierwsze miesiące obowiązywania znowelizowanych przepisów dotyczących zatrudnienia cudzoziemców spoza UE w Polsce tj. Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku praz oraz Ustawy o cudzoziemcach. Niestety po raz kolejny zamiast obiecywanych „uproszczeń w uzyskiwaniu dokumentów” na pracodawców nałożono kolejne obowiązki, procedurę skomplikowano, zaostrzono kary, wzmożono kontrolę a w wielu wypadkach nowe przepisy odstają całkowicie […]

Minęły pierwsze miesiące obowiązywania znowelizowanych przepisów dotyczących zatrudnienia cudzoziemców spoza UE w Polsce tj. Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku praz oraz Ustawy o cudzoziemcach. Niestety po raz kolejny zamiast obiecywanych „uproszczeń w uzyskiwaniu dokumentów” na pracodawców nałożono kolejne obowiązki, procedurę skomplikowano, zaostrzono kary, wzmożono kontrolę a w wielu wypadkach nowe przepisy odstają całkowicie od potrzeb rynku pracy.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, iż obowiązujące wcześniej oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy zostały zastąpione oświadczeniami o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz zezwoleniami na pracę sezonową. Co niezmiernie istotne od dnia 1 stycznia 2018 roku podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, pisemnie powiadamia właściwy powiatowy urząd pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, jak również niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń.
Kto nie dopełnia obowiązku, o którym mowa powyżej lub przekazuje nieprawdziwe informacje o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podlega karze grzywny.
Bardzo istotną zmianą jest wprowadzenie zasady, iż jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który zatrudniał cudzoziemca przez okres nie krótszy niż 3 miesiące w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanym do ewidencji oświadczeń, złożył przed upływem daty zakończenia pracy wskazanej w oświadczeniu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla tego cudzoziemca na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu wpisanym do ewidencji oświadczeń uważa się za legalną od dnia upływu ważności tego oświadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia decyzji odmownej w tej sprawie. Powyższy przepis znajduje również zastosowanie w przypadku wniosku cudzoziemca o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, w celu kontynuacji zatrudnienia u danego pracodawcy.
Ustawodawca zaostrzył również kary związane z nielegalnym powierzeniem pracy cudzoziemcowi. W chwili obecnej zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy „kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.”
Korzystając z okazji przypominamy również o kilku obowiązkach wynikających z przepisów prawa o których pracodawcy nagminnie zapominają co może narazić ich w razie kontroli na nałożenie grzywny, wydanie decyzji o nakazaniu opuszczenia kraju przez pracowników na nawet odpowiedzialność karną:
- Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany żądać od cudzoziemca przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 Ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej)
- Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany do przechowywania przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca kopii dokumentu, o którym mowa powyżej. (art. 3 Ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej)
- Przed podpisaniem umowy, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany do przedstawienia cudzoziemcowi tłumaczenia umowy na język dla niego zrozumiały.
Komentarze do wpisu
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii


Czy dobrze rozumiem, jeżeli cudzoziemiec pracował krócej niż 3 miesiące i złożył wniosek o kartę pobytu i nie otrzymał decyzji do daty zakończenia zezwolenia na pracę wynikającej z oświadczenia o powierzeniu pracy to należy go zwolnić, ponieważ złożył wniosek o kartę za wcześnie .Ma pieczątkę w paszporcie czyli legalny pobyt .