InnePobyt czasowyPobyt z obywatelem RPŚlub z cudzoziemcem

Małżeństwo z Tunezyjką

W cyklu poprawiania odpowiedzi konkurencyjnych portali sugerujących, iż biegle zajmują się problematyką prawną związaną z cudzoziemcami pod „lupę” bierzemy jedną z odpowiedzi opublikowaną w portalu udzielającym porad prawnych on-line. Klient portalu zgłasza się z następującym problemem „Niedługo żenię się z Tunezyjką. Ślub odbędzie się w Tunezji. Chcielibyśmy później zamieszkać w Polsce. Jak zalegalizować małżeństwo, zdobyć […]

W cyklu poprawiania odpowiedzi konkurencyjnych portali sugerujących, iż biegle zajmują się problematyką prawną związaną z cudzoziemcami pod „lupę” bierzemy jedną z odpowiedzi opublikowaną w portalu udzielającym porad prawnych on-line. Klient portalu zgłasza się z następującym problemem „Niedługo żenię się z Tunezyjką. Ślub odbędzie się w Tunezji. Chcielibyśmy później zamieszkać w Polsce. Jak zalegalizować małżeństwo, zdobyć wizę dla żony (dodam, że nie spełniam warunków, aby wystawić jej zaproszenie – wynajmuję mieszkanie)? Co zrobić, aby otrzymać kartę stałego pobytu? Jakie prawa daje taka karta? Czy zdobywszy ją, żona będzie mogła podróżować po Unii Europejskiej i podjąć pracę na jej terenie (w przyszłości planujemy osiedlić się w jednym z krajów UE)?”
 
Analizując odpowiedź prawnika portalu możemy poznać niesamowite rozwiązania prawne, szkoda jednak, iż nie mające pokrycia w obowiązujących przepisach prawa. Poniżej jedno z nich wraz z moim komentarzem, aczkolwiek cała odpowiedź dotycząca ślubu z obywatelką Tunezji zawiera jeszcze wiele co najmniej dyskusyjnych teorii np. o darmowej karcie pobytu, karcie pobytu wydawanej na okres pięciu lat, zaproszeniu z podpisem notarialnie poświadczonym, pominięciem kwestii związanej z wydawaniem wiz w celu zamieszkania oraz badaniu czy związek małżeński nie jest fikcyjny przy wnioskowaniu o zezwolenie na zamieszkanie.
 
„Gdyby zdecydował się Pan na zawarcie małżeństwa z Tunezyjką za granicą, może Pan zrobić to zarówno w polskim konsulacie, jak i w miejscowym urzędzie stanu cywilnego. W pierwszym przypadku przedstawiają Państwo dokumenty (np. akt urodzenia) oraz ważne paszporty. Jeśli chcą Państwo pobrać się w miejscowym urzędzie, najłatwiej będzie, jeśli Państwo sami się zorientują, jakie dokumenty będą potrzebne.”
 
Niestety żadna z informacji podana w przedmiotowym zdaniu nie jest prawdziwa. Po pierwsze zgodnie z art. 26 Ustawy o funkcjach konsulów – Konsul przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński oraz o nazwisku małżonków i dzieci, jeżeli osoby zawierające małżeństwo są obywatelami polskimi.
 
[wazne]Jak wynika wprost z powołanego wyżej przepisu przed konsulem nie może zostać zawarty związek małżeński obywatelki Tunezji z obywatelem Polski a jedynie taki związek może być zawarty, jeżeli obydwie strony posiadają obywatelstwo polskie.[/wazne]
 
Ciekawa jest również informacja na temat bezproblemowego zawarcia związku małżeńskiego w Tunezji. Serwisowi porad prawnych przypominamy, iż Tunezja to jeden z krajów położonych w północnej Afryce gdzie wyznaje się islam. Prawo Tunezyjskie, co prawda dopuszcza małżeństwo Tunezyjczyka z cudzoziemką ale w żadnym wypadku nie pozwala na zawarcie związku przez obywatelkę Tunezji z cudzoziemcem nie wyznającym islamu.
 
Na tym zakończę komentowanie dalszej części odpowiedzi portalu a naszych Klientów po raz kolejny przestrzegamy przed portalami nie mającymi pojęcia na temat zawiłości związanych z Ustawą o cudzoziemcach.

Komentarze do wpisu

 1. Monika Pisze:

  Poznałam tunezyjczyka miesiąc temu piszemy zdzwonimy rozmawiamy przez kamerę też ślubu chce

 2. Monika Pisze:

  Dzień dobry

 3. Monika Pisze:

  Proszę spróbować ja poznałam.miesiac temu tunezyjczyka

 4. Elzbieta Pisze:

  Daj spokój sobie z nim. Wiem co mówię. Na początku to oni potrafią mydlic oczy. Mają gadane ze szok. Wycofaj się żeby później nie żałować. Jestem po ślubie dwa lata. Mogę tylko powiedzieć że najgorsza decyzja mojego życia. Zmienił się nie do poznania. Juz nie ten sam człowiek. Dlatego proszę wycofaj się od razu. Jeszcze jedno nie wysyłaj żadnych pieniędzy.

 5. Karol Pisze:

  Podane tutaj informacje są nie aktualne. Tunezyjka może już wyjść za mąż za obcokrajowca o innym wyznaniu religijnym. Prezydent Republiki Tunezji podpisał stosowny dekret w tej sprawie.

 6. Marcin Pisze:

  Chciałbym Ciebie pocieszyć, naprawdę, ale większość młodych Tunezyjczyków podrywa dziewczyny z zagranicy by dostać paszport.

 7. Ula Pisze:

  Ja znam Tunezyjczyka już 7 miesięcy..pisze,dzwoni..rozmawiamy...i wciąż nalega na ślub....ja natomiast obawiam się...jest młodszy ode mnie,piękny mężczyzna...ale mam wątpliwości czy mu chodzi o związek ze mną czy też o wizę...Zarzuca mi nieufność,zapewnia,że kocha...ale ja jakoś nie wierzę do końca....A m oże się mylę?..nie wiem...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły z tej kategorii

Masz pytania? Zapytaj prawnika.