pl en ru uk
Ostatnio komentowane:

Karta Polaka o korzystanie ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia NFZ

Mam dziewczynę w Białorusi, która ma Kartę Polaka. Chciałbym się dowiedzieć czy na podstawie wizy bez karty pobytu może pracować w Polsce? Sama Karta Polaka daje możliwość leczenia się w Polsce w przypadkach nagłych natomiast chciałem zapytać czy jeśli będzie pracować na umowę zlecenie, umowę o pracę to czy będzie mogła leczyć się korzystając ze świadczeń takich jak Polacy w Polsce? Jeśli tak to jeszcze pytanie, kiedy te prawa się nabywa, czy w momencie podpisania umowy, czy opłacenia składki ZUS oraz czy są jeszcze jakieś dodatkowe kryteria (np. ta karta pobytu), które musi spełnić aby korzystać ze świadczeń NFZ?

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje prawo do ochrony zdrowia, jednak nie zawsze jest to prawo do bezpłatnych, czyli finansowanych ze środków publicznych, świadczeń opieki zdrowotnej.
 
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) prawo do świadczeń w Polsce mają osoby ubezpieczone obowiązkowo, osoby ubezpieczone dobrowolnie i inne osoby - po spełnieniu warunków określonych w tej ustawie.
 
Zgodnie z art. 6 Ustawy o Karcie Polaka jej posiadacz, jeżeli nie posiada ubezpieczenie zdrowotnego, ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych, w zakresie określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, przewiduje zasady bardziej korzystne. Ponadto w przypadku gdy posiadacz Karty Polska zamieszkuje w Polsce może korzystać z opieki zdrowotnej w okresie ciąży, porodu lub połogu.
 
Zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.) stan nagłego zagrożenia zdrowotnego jest to stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.
 
Natomiast w sytuacji podjęcia pracy Pana narzeczona będzie posiadała ubezpieczenie zdrowotne i tym samym będzie mogła korzystać z świadczeń zdrowotnych finansowanych z nfz. Cudzoziemiec posiadający Kartą Polaka może podejmować na terenie Rzeczypospolitej Polskiej legalną pracę bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Co do zasady z ubezpieczenie zdrowotnego można korzystać od dnia zgłoszenia osoby przez płatnika składek.

Dodaj komentarz

2018-08-16 20:51
Grazynanapisał(a):
Dzien dobry.Posiadam Karte Polaka. Bedac w Polsce mialam ostry bol zeba z poczatkowym ropieniem.Czy mam prawo na bez oplatna pomoc stomatologa w wojewodzkiej stacji pogotowia ratunkowego? Dziekuje uprzejmie.
2016-07-13 15:16
Ruslana napisał(a):
Dzień dobry, mam Kartę Polaka ja i mój syn , który jest na moim utrzymanju ( ojciec jego zmarł) , mieszkamy w Polsce ponad rok, mój syn się uczy w Polskim liceum, mieszkamy narazie u znajomych , płacąc cześć czynzu. Zwracalamsie do burmistrza o jako kolejek pomoc, o stypendium dla syna na księżki i .t.d. Napisałam podanie o pomoc w osiedleniu na terenie Polskim- ale nic. Prosiłam o podanie nas na listę osób pierwszych kto potrzebuje mieszkanie komunalne i tez -nic z tego. A wynajmować finansowo ja nie dam radę !!! Proszę o informacje co nam się należy jako rodzinie która chce się osiedlić na stałe w Polsce. I jak mamy dalej robić jeżeli wszyscy mówią NIC Z TEGO?
2016-04-21 10:57
Yuliyanapisał(a):
Dzien Dobry! Posiadam Kartę Polaka.Nie jestem ubiezpieczona. Dwa miesiące temu miałam wypadek samochodowy. Pogotowie zabrało mnie do szpitala. czekałam pięć godzin na szpitalnym korytarzu z bolem w glowie! było wymierzone ciśnienie i za tym ponownie czekałam godzine na lekarza. Na pytanie dlaczego czekałam tak dlugo lekarz powiedział:" Stoi pani na swoich nogach, więc wszystko jest dobrze.Będzie Pani czekala jeszcze wielu godzin!" i wydał mi skierowania na prześwietlenie klatki piersiowej i glowy. Postanowilam, ze nie będę tolerować tego typu zachowań, pojade na Ukraine do normalnego szpitalu. Tak i zrobilam, po prostu poszlam stamtąd. na szczęście ze zdrowiem wszystko było w porządku. tylko załatwiliśmy wszystko z samochodem, przychodze mnie wezwanie do zapłaty od szpitala za porade,badania,hospitalizacje na kwote 300 zl/ W razie nie wplacenia we wkazanym terminie zostanie wszcete postepowanie sadowe/ Czy jest to zgodne z prawem, musze placic za świadczenia opieki zdrowotnej w stanach nagłych??
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
23802
Zrealizowanych
usług