Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

PESEL dla cudzoziemca

Zatrudniamy w spółce kilkunastu cudzoziemców. Co należy zrobić, aby nadano im numery PESEL?

Kwestie związane z nadaniem pesel zostały uregulowane w Ustawie o ewidencji ludności oraz rozporządzeniu wykonawczym. Z art. 7 powołanej ustawy wynika, iż w bazie pesel gromadzone są dane m.in. cudzoziemców, którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały, ustawa nie wskazuje, jednak obowiązku posiadania numeru przez cudzoziemca posiadającego zezwolenie na pobyt czasowy.
 
O nadanie numeru pesel z urzędu występuje m.in. organ gminy właściwy do zameldowania na pobyt stały albo pobyt czasowy. W przypadku, więc osób, które będą meldowały pod adresem zamieszkania w Polsce automatycznie zostanie im nadany numer pesel.
 
Natomiast w sytuacji, gdy osoba nie posiada zameldowania konieczne będzie złożenie wniosku do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji lub zwrócenie się do organu gminny z wnioskiem, aby taki numer został nadany. 
 
W sytuacji gdy cudzoziemiec ma otrzymać pesel w związku ze zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego, z wniosek składa płatnik składek, w praktyce najczęściej będzie to pracodawca cudzoziemca.
 
Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych przewiduje też możliwość wystąpienia do właściwego ministra o nadanie numeru pesel przez zainteresowaną osobę, jeśli umotywuje ona odpowiednio potrzebę jego posiadania, która wynika z innych przepisów.

Dodaj komentarz

2017-06-11 17:16
Julanapisał(a):
Dziendobry! Posiadam kartę Polaka. Jak i gdzie mogę otrzymać Pesel i NIP ? Dziękuje
2017-01-06 14:25
Katarzynanapisał(a):
Witam,
Moj mąż jest obcokrajowcem (rezydentem, nie obywatelem Polski, z poza UE- Kolumbia ), przebywa na terenie Polski dłużej niż 2 lata , związek małżeński został zawarty na terytorium Polski. Obecnie posiada kartę czasowego pobytu. Jest zatrudniony w Polsce na podstawie umowy o prace.
Czy zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem RP jest podstawą do nadania numeru PESEL?
Jaką podstawę prawna mozemy wskazć chcąc wnioskować o nadanie numeru PESEL ?

z GÓRY DZIĘKUJE
2022-01-04 13:16
MAGDALENAnapisał(a):
Dzień dobry, jaką podać podstawę prawną w celu wyrobienia numeru PESEL cudzoziemcowi??
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25736
Zrealizowanych
usług