Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Nadanie obywatelstwa a brak paszportu z kraju pochodzenia

Chciałam zapytać czy prawdą jest, że żeby złożyć wniosek o obywatelstwo do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, to trzeba mieć akt urodzenia obojga rodziców? I jakie dokumenty są obowiązkowe, ażeby wniosek został rozpatrzony? Czy jeśli ktoś nie posiada paszportu ze względu na nieodbytą służbę wojskową, może spróbować złożyć wniosek i spróbować?

Zgodnie z Ustawą o obywatelstwie polskim na wniosek cudzoziemca Prezydent Rzeczypospolitej polskie może nadać obywatelstwo polskie. Ustawa wskazuje, iż do wniosku o nadanie obywatelstwa należy dołączyć dokumenty potwierdzające:
  1. Dane cudzoziemca
  2. Informacje o źródłach utrzymania cudzoziemca
  3. Dane małżonka cudzoziemca
 
Ponadto do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające dane rodziców, jeżeli w przeszłości posiadali oni obywatelstwo polskie oraz dokumenty potwierdzające posiadanie w przeszłości obywatelstwa polskiego.
 
Z przepisów Ustawy o obywatelstwie polskim nie wynika, więc aby cudzoziemiec musiał posiadać ważny paszport z kraju swego pochodzenia, jak również aby musiał dołączyć akty urodzenia rodziców w sytuacji gdy nie posiadali oni obywatelstwa polskiego.
 
Natomiast powszechną praktyką jest wymaganie przedstawienia aktu urodzenia cudzoziemca umiejscowionego w Polsce z wpisanym nazwiskiem panieńskim matki i warto o posiadanie tego dokumentu zadbać.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25730
Zrealizowanych
usług