Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Uzyskanie polskiego paszportu

Mąż nie uczęszczał do żadnej polskiej szkoły, wiec tym samym nie posiada żadnego dokumentu mówiącego o jego znajomości jeżyka. Z moich informacji maż może złożyć jedynie wniosek do prezydenta o nadanie obywatelstwa ale przeraza mnie nieodwołalność decyzji. Moje pytanie to jaka mamy szanse by decyzja w naszej sytuacji była pozytywna?

W przypadku nadania obywatelstwa przez Prezydenta Polski jest to tylko i wyłącznie jego decyzja komu to obywatelstwo nada o komu nie. Z doświadczenia wiemy, iż decyzje te często otrzymują osoby, które w naszej ocenie nie powinny otrzymać obywatelstwa, z drugiej strony osoby gdzie wydaje się, iż powinny je otrzymać – nie otrzymują obywatelstwa. Należy również zwrócić uwagę, iż samo złożenie wniosku jest bardziej sformalizowane niż złożenie wniosku o uznanie za obywatela polskiego. Z drugiej strony w postępowaniu o nadanie obywatelstwa polskiego nie jest wnoszona opłata za rozpatrzenie sprawy.
 
W mojej ocenie skoro Pani mąż spełnia niemal wszystkie przesłanki uprawniające do uznania go za obywatela polski zasadne jest skoncentrowanie się na tej procedurze, która daje gwarancję uzyskania obywatelstwa pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych.
 
Jak słusznie Pani zauważyła jednym z wymogów jest urzędowe poświadczenie, o którym mowa w art. 11a ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim, świadectwo ukończenia szkoły w Rzeczypospolitej Polskiej lub świadectwo ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim, w przypadku gdy jest wymagane.
 
W chwili obecnej więc Pani mąż powinien przystąpić do egzaminu. Państwowe egzaminy certyfikatowe z języka polskiego jako obcego mają za zadanie określenie kompetencji w języku polskim niezależnie od instytucji prowadzących nauczanie, programów nauczania, stosowanych materiałów i metod. Znajomość języka polskiego określa się jako umiejętność rozumienia współczesnej polszczyzny pisanej i mówionej oraz umiejętność używania języka polskiego w mowie i piśmie.
 
Ustawa o obywatelstwie nie określa jaką znajomością języka polskiego ma wykazać się cudzoziemiec, przyjmuje się więc, iż wystarczy poziom podstawowy tj. B1. Koszt egzaminu wynosi 60 euro.

Dodaj komentarz

2014-07-09 02:39
ziednapisał(a):
Dzien dobry

Chodzi o obywatelstwo polskie

Mam teraz prawie 5 lat w Polsce DKL (4lata i 5 mesiacy) w tych mam juz 3.5 lata malzenstwo mam dziecko (3 lata ) mam stala praca, karta stalego pobytu posiadam i zaswiadczenia Egzaminu jezyku polskim mam z ocena Dobrą (4 z egz B1 mam ) jakie mam szanse na posiadanie obywatelstwo polskie dziekuje i pozdrawiam
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25730
Zrealizowanych
usług