
Mój przyjaciel jest mieszkańcem Ternopola, na dzień dzisiejszy chciałby założyć konto w polskim banku, wynająć mieszkanie oraz poszukać pracy. Na początek jestem skłonny mu pomóc, wynająć pokój w moim mieszkaniu oraz ewentualnie zameldować. Jednak do założenia konta bankowego wymagana jest karta pobytu.
Czy mógłbym poprosić o wskazówki, od czego zacząć, tak, aby sprawnie przejść przez proces przyznania Karty Pobytu oraz jakie formalności, dokumenty są potrzebne do realizacji powyższego? Jak szybko przyznawana jest Karta Pobytu?
Ze względu, iż praktycznie za kilka tygodni wejdzie w życie nowa Ustawa o cudzoziemcach to na jej przepisach zostanie oparta niniejsza porada. Ustawa wchodzi w życie w dniu 1 maja 2014 roku. Zasadniczo jednak sama procedura niewiele różni się od obecnie obowiązującej.
Zgodnie z Ustawą z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach zezwolenie na
pobyt stały jest udzielane cudzoziemcowi na czas nieoznaczony, na jego wniosek, jeżeli posiada ważną Kartę Polaka i zamierza osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe.
Zezwolenia na
pobyt stały udziela cudzoziemcowi lub odmawia jego udzielenia wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, w drodze decyzji.
Postępowanie w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na
pobyt stały powinno zakończyć się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jego wszczęcia, a postępowanie odwoławcze - w ciągu 2 miesięcy od dnia otrzymania odwołania.
Na marginesie sprawy wskazuję, iż niemal w każdym banku można otworzyć konto, także tu nie ma ograniczeń. Dokumenty, potrzebne dla założenia rachunku: paszport, wiza lub karta pobytu czasowego albo stałego. Czasami mogą zapytać zameldowanie, ale jeszcze się z tym nie spotkałem. Nie ma przeciwskazań aby cudzoziemiec posiadający jedynie Kartę Polaka nie mógł założyć konta w banku chyba, że wynika to z wewnętrznych procedur konkretnego banku.