
Zatrudniam Ukrainkę w charakterze całodobowej opiekunki mojej Mamy. Ukrainka mieszka w moim domu. 1 maja 2014 roku kończy się jej pozwolenie roczne na pracę, które załatwiłam w ubiegłym roku, a co za tym idzie i wiza. Czy zamiast procedury powyższej (w związku z długim oczekiwaniem na wizę) nie można by załatwić dla Ukrainki karty stałego pobytu, jak się za to zabrać i ile czasu to trwa? Ukrainka nie jest ze mną spokrewniona.
Zdecydowanie ubieganie się o zezwolenie na zamieszkanie przez obywatelkę Ukrainy będzie lepszym rozwiązaniem za równo dla cudzoziemki, jak i dla Pani gdyż nie będzie konieczny wyjazd cudzoziemki z Polski.
Z treści pytania wynika, iż cudzoziemka posiada wszystkie niezbędne dokumenty w celu uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w Polsce. Najważniejsze, o czym w chwili obecnej powinna Pani pamiętać to złożenie przez cudzoziemkę dokumentów w terminie. Zgodnie z art. 61 Ustawy o cudzoziemcach cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, co najmniej 45 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie lub przed upływem terminu ważności poprzedniego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Procedura uzyskania zezwolenia na zamieszkanie trwa około 60 dni i następnie około 3 tygodni czeka się na wyrobie karty pobytu. W przypadku złożenia wniosku w terminie pobyt Pani pracownicy w Polsce będzie legalny jednak do czasu wydania nowej karty pobytu nie będzie mogła ona opuszczać polski.
Cudzoziemiec, który nie zachował 45 dniowego terminu do złożenia wniosku o zezwolenie na zamieszkanie i nie opuścił terytorium RP po upływie okresu poprzedniego zezwolenia przebywa w Polsce nielegalnie.
W chwili obecnej koniecznie również należy wystąpić o przedłużenie zezwolenia na pracę dla cudzoziemki. Zarówno wniosek o zezwolenie na zamieszkanie, jak i wniosek o przedłużenie zezwolenia na pracę należy złożyć do wojewody właściwego dla miejsca przebywania oraz wykonywania pracy przez cudzoziemkę.
Wniosek o zezwolenie na zamieszkanie należy złożyć w 4 egzemplarzach wraz z 3 kopiami paszportu, zdjęciami, umową o pracę, umową najmu o ile umowa o pracę nie zawiera w sobie obowiązku zapewnienia przez pracodawcę lokalu mieszkalnego, dowodu posiadania ubezpieczenia zdrowotnego (RMUA), zaświadczeniem o niezaleganiu z podatkami oraz PIT za 2013 roku.
Co do zasady przedłużenie zezwolenia na pracę dla pomocy domowej wydawane jest na okres 2 lat i na tyle również zostanie wydane zezwolenia na zamieszkanie. Od wniosku o zezwolenie na zamieszkanie pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 340 zł.