Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Karta stałego pobytu dla Ukrainki, pomocy domowej

Zatrudniam Ukrainkę w charakterze całodobowej opiekunki mojej Mamy. Ukrainka mieszka w moim domu. 1 maja 2014 roku kończy się jej pozwolenie roczne na pracę, które załatwiłam w ubiegłym roku, a co za tym idzie i wiza. Czy zamiast procedury powyższej (w związku z długim oczekiwaniem na wizę) nie można by załatwić dla Ukrainki karty stałego pobytu, jak się za to zabrać i ile czasu to trwa? Ukrainka nie jest ze mną spokrewniona.

Zdecydowanie ubieganie się o zezwolenie na zamieszkanie przez obywatelkę Ukrainy będzie lepszym rozwiązaniem za równo dla cudzoziemki, jak i dla Pani gdyż nie będzie konieczny wyjazd cudzoziemki z Polski.
 
Z treści pytania wynika, iż cudzoziemka posiada wszystkie niezbędne dokumenty w celu uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w Polsce. Najważniejsze, o czym w chwili obecnej powinna Pani pamiętać to złożenie przez cudzoziemkę dokumentów w terminie. Zgodnie z art. 61 Ustawy o cudzoziemcach cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, co najmniej 45 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie lub przed upływem terminu ważności poprzedniego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Procedura uzyskania zezwolenia na zamieszkanie trwa około 60 dni i następnie około 3 tygodni czeka się na wyrobie karty pobytu. W przypadku złożenia wniosku w terminie pobyt Pani pracownicy w Polsce będzie legalny jednak do czasu wydania nowej karty pobytu nie będzie mogła ona opuszczać polski.
 
Cudzoziemiec, który nie zachował 45 dniowego terminu do złożenia wniosku o zezwolenie na zamieszkanie i nie opuścił terytorium RP po upływie okresu poprzedniego zezwolenia przebywa w Polsce nielegalnie. 
 
W chwili obecnej koniecznie również należy wystąpić o przedłużenie zezwolenia na pracę dla cudzoziemki. Zarówno wniosek o zezwolenie na zamieszkanie, jak i wniosek o przedłużenie zezwolenia na pracę należy złożyć do wojewody właściwego dla miejsca przebywania oraz wykonywania pracy przez cudzoziemkę.
 
Wniosek o zezwolenie na zamieszkanie należy złożyć w 4 egzemplarzach wraz z 3 kopiami paszportu, zdjęciami, umową o pracę, umową najmu o ile umowa o pracę nie zawiera w sobie obowiązku zapewnienia przez pracodawcę lokalu mieszkalnego, dowodu posiadania ubezpieczenia zdrowotnego (RMUA), zaświadczeniem o niezaleganiu z podatkami oraz PIT za 2013 roku.
 
Co do zasady przedłużenie zezwolenia na pracę dla pomocy domowej wydawane jest na okres 2 lat i na tyle również zostanie wydane zezwolenia na zamieszkanie. Od wniosku o zezwolenie na zamieszkanie pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 340 zł.

Dodaj komentarz

2015-08-13 18:05
Magdalenanapisał(a):
Mój mąż złożył podanie o kartę pobytu. Pani w urzędzie powiedzała nam,że ze względu na oblężenie cudzoziemców, mąż będzie musiał czekać 3 miesiące na decyzję i miesiąc na wyrobienie karty pobytu. Moje pytanie brzmi czy mój mąż po otrzymaniu pozytywnej decyzji będzie mógł zacząć legalnie pracować czy będzie musiał jeszcze czekać dodatkowy miesiąc na kartę?
2015-08-13 18:02
Magdalenanapisał(a):
Witam

Mój mąż złożył podanie o kartę pobytu. Pani w urzędzie powiedzała nam,że ze względu na oblężenie cudzoziemców, mąż będzie musiał czekać 3 miesiące na decyzję i miesiąc na wyrobienie karty pobytu. Moje pytanie brzmi czy mój mąż po otrzymaniu pozytywnej decyzji będzie mógł zacząć legalnie pracować czy będzie musiał jeszcze czekać dodatkowy miesiąc na kartę?

pozdrawiam
2015-01-24 10:12
Zdzisławnapisał(a):
Pracuje w Polsce ,złożyłem papiery na kartę pobytu ale
w międzyczasie skończyła mi się wiza.Pracodawca mówi mi że nie może mnie zatrudniać bo nie mam wizy i nie mam karty pobytu.no ale do dnia wydania karty mam pobyt legalny to i pracować chyba mogę.
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25730
Zrealizowanych
usług