pl en ru uk
Ostatnio komentowane:

Karta stałego pobytu dla Ukrainki, pomocy domowej

Zatrudniam Ukrainkę w charakterze całodobowej opiekunki mojej Mamy. Ukrainka mieszka w moim domu. 1 maja 2014 roku kończy się jej pozwolenie roczne na pracę, które załatwiłam w ubiegłym roku, a co za tym idzie i wiza. Czy zamiast procedury powyższej (w związku z długim oczekiwaniem na wizę) nie można by załatwić dla Ukrainki karty stałego pobytu, jak się za to zabrać i ile czasu to trwa? Ukrainka nie jest ze mną spokrewniona.

Zdecydowanie ubieganie się o zezwolenie na zamieszkanie przez obywatelkę Ukrainy będzie lepszym rozwiązaniem za równo dla cudzoziemki, jak i dla Pani gdyż nie będzie konieczny wyjazd cudzoziemki z Polski.
 
Z treści pytania wynika, iż cudzoziemka posiada wszystkie niezbędne dokumenty w celu uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w Polsce. Najważniejsze, o czym w chwili obecnej powinna Pani pamiętać to złożenie przez cudzoziemkę dokumentów w terminie. Zgodnie z art. 61 Ustawy o cudzoziemcach cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, co najmniej 45 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie lub przed upływem terminu ważności poprzedniego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Procedura uzyskania zezwolenia na zamieszkanie trwa około 60 dni i następnie około 3 tygodni czeka się na wyrobie karty pobytu. W przypadku złożenia wniosku w terminie pobyt Pani pracownicy w Polsce będzie legalny jednak do czasu wydania nowej karty pobytu nie będzie mogła ona opuszczać polski.
 
Cudzoziemiec, który nie zachował 45 dniowego terminu do złożenia wniosku o zezwolenie na zamieszkanie i nie opuścił terytorium RP po upływie okresu poprzedniego zezwolenia przebywa w Polsce nielegalnie. 
 
W chwili obecnej koniecznie również należy wystąpić o przedłużenie zezwolenia na pracę dla cudzoziemki. Zarówno wniosek o zezwolenie na zamieszkanie, jak i wniosek o przedłużenie zezwolenia na pracę należy złożyć do wojewody właściwego dla miejsca przebywania oraz wykonywania pracy przez cudzoziemkę.
 
Wniosek o zezwolenie na zamieszkanie należy złożyć w 4 egzemplarzach wraz z 3 kopiami paszportu, zdjęciami, umową o pracę, umową najmu o ile umowa o pracę nie zawiera w sobie obowiązku zapewnienia przez pracodawcę lokalu mieszkalnego, dowodu posiadania ubezpieczenia zdrowotnego (RMUA), zaświadczeniem o niezaleganiu z podatkami oraz PIT za 2013 roku.
 
Co do zasady przedłużenie zezwolenia na pracę dla pomocy domowej wydawane jest na okres 2 lat i na tyle również zostanie wydane zezwolenia na zamieszkanie. Od wniosku o zezwolenie na zamieszkanie pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 340 zł.

Dodaj komentarz

2015-08-13 18:05
Magdalenanapisał(a):
Mój mąż złożył podanie o kartę pobytu. Pani w urzędzie powiedzała nam,że ze względu na oblężenie cudzoziemców, mąż będzie musiał czekać 3 miesiące na decyzję i miesiąc na wyrobienie karty pobytu. Moje pytanie brzmi czy mój mąż po otrzymaniu pozytywnej decyzji będzie mógł zacząć legalnie pracować czy będzie musiał jeszcze czekać dodatkowy miesiąc na kartę?
2015-01-24 10:12
Zdzisławnapisał(a):
Pracuje w Polsce ,złożyłem papiery na kartę pobytu ale
w międzyczasie skończyła mi się wiza.Pracodawca mówi mi że nie może mnie zatrudniać bo nie mam wizy i nie mam karty pobytu.no ale do dnia wydania karty mam pobyt legalny to i pracować chyba mogę.
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
23802
Zrealizowanych
usług