Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Ślub z Ukraińcem

Mój narzeczony jest Ukraińcem. Ma wizę do 10 lipca 2014, pozwolenie na pracę w Polsce. Legalnej pracy w Polsce nie podjął. Chcemy wsiąść ślub. Problem polega na tym, że ani on, ani ja nie mamy stałego zameldowania. Ukraina nie wydaje zaświadczeń o możliwości wzięcia ślubu, dlatego musimy złożyć wniosek w polskim sądzie. Czy narzeczony musi mieć tu zameldowanie podczas składania wniosku do sądu? Pod jaki sąd podlegamy mieszkając w Piasecznie pod Warszawą? Jakie dokumenty są potrzebne?

Na wstępie informuję, iż skoro Pani narzeczony nie podjął pracy w Polsce zgodnie uzyskanym zaproszeniem to możliwe, iż w chwili obecnej jego wiza została cofnięta a pobyt w Polsce nielegalny. Mając na uwadze przedmiotowe ryzyko do czasu zawarcia związku małżeńskiego i uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w mojej ocenie byłoby zasadne, aby Pani narzeczony nie opuszczał terytorium polski.
 
Zgodnie z art. 508 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli właściwość miejscowa nie jest oznaczona w przepisie szczególnym, wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania - sąd miejsca jego pobytu. Do postępowania z urzędu właściwy jest sąd miejsca, w którego okręgu nastąpiło zdarzenie będące podstawą wszczęcia postępowania. W braku wskazanych wyżej podstaw właściwy będzie sąd dla m. st. Warszawy.
 
Miejsce zamieszkania należy oceniać według przesłanek określonych w art. 25-28 Kodeksu cywilnego. Miejsce zamieszkania zatem to miejscowość, w której wnioskodawca (albo jego rodzice lub opiekun) przebywa z zamiarem stałego pobytu. Natomiast przez „miejsce pobytu” należy rozumieć miejscowość, w której wnioskodawca faktycznie - dłużej lub krócej - przebywa. Jednakże ocena właściwości sądu według tej przesłanki występuje tylko wówczas, gdy wnioskodawca nie ma miejsca zamieszkania w Polsce. Meldunek to jedynie administracyjne potwierdzenie miejsca zamieszkania, nie ma on większego znaczenia w niniejszej sprawie.
 
Jeżeli więc Pani oraz narzeczony zamieszkujecie w Piasecznie to sądem właściwym jest Sąd Rejonowy w Piasecznie ul. Kościuszki 14 05-500 Piaseczno. 
 
Do wniosku o zwolnienie z obowiązku przedstawienia dokumentu należy dołączyć:
  1. Pani akt urodzenia
  2. Akt urodzenia narzeczonego wraz z tłumaczeniem przysięgłym
  3. Jeżeli Pani lub narzeczony zawieraliście wcześniej związki małżeńskie konieczny będzie wyrok rozwodowy
  4. Potwierdzenie stanu cywilnego narzeczonego wraz z tłumaczeniem przysięgłym;
  5. Dowód wniesienia opłaty sądowej w wysokości 100 zł na rachunek sądu.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25730
Zrealizowanych
usług