Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Zezwolenie na zamieszkanie w Polsce a pobyt za granicą

Mój mąż jest obywatelem Kamerunu, od roku jesteśmy małżeństwem a na stałe mieszkamy w Norwegii. Mój małżonek posiada w Norwegii odpowiednik karty pobytu. Obecnie zamierzamy wystąpić o przedłużenie polskiej karty pobytu i tutaj pojawiają się nasze pytania. Czy polski urząd ma możliwość sprawdzenia, czy posiada norweską kartę pobytu? Czy można ubiegać się o przedłużenie polskiej karty pobytu, jako małżonek polskiej obywatelki, mieszkając i pracując za granicą?

Zgodnie z Ustawą o cudzoziemcach zezwolenie na zamieszkanie udziela się cudzoziemcowi, który m.in. jest małżonkiem obywatela polskiego. Udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony wymaga stwierdzenia, że uzasadnione jest zamieszkiwanie cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż trzy miesiące.
 
W niniejszej sprawie nie ma więc podstaw aby Pani mąż uzyskał zezwolenie na zamieszkanie w Polsce, skoro nie mieszka on w kraju i na chwilę obecnego nie macie Państwo w planach zmiany miejsca zamieszkania. Owszem, teoretycznie w przypadku Norwegii możliwe, iż w trakcie postępowania o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie urząd nie odkryje, iż w złożonym wniosku znajduje się szereg informacji nie zgodnych z stanem faktycznym i wyda decyzję zezwalającą na zamieszkanie Pani mężowi w Polsce.
 
Ostrzegam jednak w tym miejscu, iż takie postępowania wiąże się z dużym ryzykiem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa cudzoziemcowi odmawia się udzielenia zezwolenia na zamieszkanie lub cofa się udzielone zezwolenie na zamieszkanie, jeżeli złożył wniosek lub dołączył do niego dokumenty zawierające nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje, a ponadto w sytuacji, gdy zeznał nieprawdę lub zataił prawdę albo, w celu użycia za autentyczny, podrobił lub przerobił dokument bądź takiego dokumentu jako autentycznego używał.
 
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przez „informacje”, o których mowa w przepisie art. 57 ust. 1 pkt 7 lit. a ustawy o cudzoziemcach należy rozumieć takie informacje, które mają znaczenie w sprawie o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
 
W konsekwencji próby wprowadzenia urzędu w błąd zamiast uzyskania zbędnej karty pobytu wydanej przez Polskę może skończyć się nawet na deportacji Pani męża z kraju, w szczególności, iż macie Państwo stosunkowo krótki staż małżeński.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25215
Zrealizowanych
usług