Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Rozwód z Arabem

Zawarłam związek małżeński z Arabem. Ślub braliśmy w Tunezji a on następnie zarejestrował go w Arabii Saudyjskiej. Był to wakacyjny błąd i praktycznie później nie miałam z nim kontaktu. Czy aby rozwiązać to małżeństwo będą musiała jeździć na rozprawy do Tunezji czy też Arabii Saudyjskiej?

Zgodnie z art. 11031 Kodeksu postępowania cywilnego sprawy małżeńskie należą do jurysdykcji sądów polskich wtedy, gdy małżonek będący powodem ma co najmniej od roku bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej .
 
Prawo przewiduje możliwość wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego sporządzonego za granicą aktu małżeństwa (zgodnie z art. 73 Ustawy prawo o aktach stanu cywilnego). Istnieje spór co do tego, czy akt stanu cywilnego sporządzony za granicą ma moc równą aktom sporządzonym przez polski urząd, czy też koniecznie trzeba go transkrybować, czyli wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego. W praktyce w sytuacji orzekania rozwodu przez sądu polski wymaga on aby akt małżeństwa był wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego.
 
Przedmiotem transkrypcji może być jedynie akt urodzenia, małżeństwa lub zgonu, natomiast nie może to być akt przewidziany w obcym systemie rejestracji stanu cywilnego, a nieznany prawu polskiemu.
 
Transkrypcja zagranicznego aktu stanu cywilnego ogranicza się jedynie do oceny takiego dokumentu i dokonania czynności wpisania odpisu aktu sporządzonego w swoim czasie za granicą. Czynność ta ma charakter formalnoprawny, nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego, a jedynie przeniesienia treści zawartej w odpisie zagranicznego aktu stanu cywilnego do polskiej księgi stanu cywilnego.
 
Nie ma, więc przeszkód aby postępowanie rozwodowe przeprowadzić w Polsce, nie mniej procedura jest dosyć skomplikowana – będzie np. wymagane tłumaczenie dokumentów na język zrozumiały dla strony Pozwanej. 

Dodaj komentarz

2019-02-02 09:58
Martanapisał(a):
Witam, mam pytanie - czy biorąc rozwód z Arabem, który ma pozwolenie na pobyt (3 letni), traci on prawo do pobytu w Polsce ? Czy musi wrócić do swojego kraju? A jak to wygląda jak ma pobyt stały? Czy po rozwodzie musi opuścić Polskę?
2018-10-23 22:44
Karolinanapisał(a):
Witam, jestem po ślubie z algierczykiem. Chce rozwodu bo dowiedziałam się, że chciał tylko dostać się do europy (sam mi napisał, że nigdy mnienie kochał). Ślub został zawarty tam ale jest zgłoszony w Polskim urzędzie stanu cywilnego. On nie chce dać mi rozwodu. Co mogę zrobić żeby dostać ten rozwód. Proszę o pomoc
2017-01-16 14:51
Amine napisał(a):
witam
Jestem Algerian Ożeniłem się z polskim, a małżeństwo było w Algierii i przepisywane małżeństwo Polska aprée 4 lata i rozwiedli się w Algierii nie mam kontaktu z moim byłym, jak rozpisać mój rozwód w Polsce bardzo dziękuję
2015-06-02 23:00
Klaudianapisał(a):
Ja z kolei jestem w trakcie rozwodu z Algierczykiem, który chce wywieźć nasze dzieci-bliźnięta do swojego kraju, grozi mi i psychicznie mnie wykańcza. Nie ma jeszcze pobytu stałego !!! Proszę o pomoc !!! Ku przestrodze dla innych kobiet, które wierzą w piękne słówka Arabów - NIGDY NIE BIERZCIE Z NIMI ŚLUBU I NIE MIEJCIE DZIECI !!! WSZYSCY SĄ TACY SAMI, UCZCIE SIĘ NA BŁĘDACH INNYCH, NP. NA MOICH !!!!!!!!
2014-09-21 08:23
Matinapisał(a):
Ania idz na tamtejsza policje
2014-05-31 20:04
Anianapisał(a):
Mieszkam na cyprze 7 lat temu wzielam slub z arabem z syri mamy 4 letniego synka chce sie rozwiezdz on mnie i syna bije znęca sie nade mna straszy ze porwie syna a mnie zabije prosze o pomoc
2013-10-23 06:11
Dariusz Kostyranapisał(a):
Co do zasady nie, powinien jednak rozpocząć procedurę uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w Polsce z innych przyczyn niż pozostawanie w związku małżeńskim z obywatelką polski.
2013-10-23 06:09
Darianapisał(a):
Witam, mam pytanie - czy biorąc rozwód z Arabem, który ma pozwolenie na pobyt (3 letni), traci on prawo do pobytu w Polsce od następnego dnia?
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25736
Zrealizowanych
usług