Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Wysokość alimentów od cudzoziemca

Nazywam się Kari i mieszkam w Norwegii. Mam dziecko w wieku 7 lat, które mieszka w Białymstoku razem z matką dziecka.  Kiedy mieszkałem w Polsce odwiedzałem córkę często, w tym momencie nie mam takiej możliwości. Od początku narodzin dziecka zawarliśmy umowę o alimentach w wysokości 350 zł miesięcznie. Studiowałem marketing w Polsce 5 lat, od 1,5 roku mieszkam i pracuję w Norwegii, a matka dziecka żąda alimentów 1000 zł miesięcznie, ja się godzę na maksymalnie 700 zł. Zarabiam 132 000 zł rocznie, więc ok. 11 000 zł miesięcznie. Mam kredyt studencki w wysokości 1300 zł miesięcznie, który niedługo wzrośnie. Za czynsz płacę 3500 zł miesięcznie. Kredyt w Norwegii 1000 zł miesięcznie. Ubezpieczenia 400 zł miesięcznie. Podsumowując zostaje ok. 4800 zł. Życie w Norwegii jest bardzo drogie i nie stać mnie, żeby płacić matce 1000 zł miesięcznie. Zwracam się z prośbą o poradę jak wysoka powinna być stawka alimentów miesięcznych w opisanej sytuacji.

Przepisy obowiązujące w Polsce nie regulują w sposób jednoznaczny kwoty alimentów jaka należy się dziecku. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
 
Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.
 
Zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego nie należy kojarzyć z wysokością faktycznych zarobków bądź też czystego dochodu z majątku. W ocenie zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego mieszczą się także te niewykorzystane, jeżeli tylko są realne, a potrzebom uprawnionych zobowiązany nie jest w stanie sprostać posiadanymi środkami.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 maja 1975 roku w sprawie III CRN 72/75 usprawiedliwione potrzeby dziecka winny być ocenione nie tylko na podstawie wieku, lecz również miejsca pobytu dziecka, jego środowiska, możliwości zarobkowych osób zobowiązanych do jego utrzymania oraz całego szeregu okoliczności każdego konkretnego wypadku. W szczególności pojęcia usprawiedliwionych potrzeb nie można odrywać od pojęcia zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pojęcia te w praktyce pozostają we wzajemnej zależności i obie przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, zwłaszcza przy ustalaniu przez sąd wysokości alimentów.
 
W niniejszej sprawie mamy, więc z jednej strony osiągane przez Pana dochody, które faktycznie (mając na uwadze koszty utrzymania w Norwegii) nie są duże, z drugiej strony mamy dziecko i potrzeby tego dziecko, które w wieku 7 lat nie należą również do małych: koszty ubrania, partycypacja w czynszu, wyjścia do kina, teatru, wyprawka szkolna, wyżywienie, ewentualne wyjazdy wakacyjne. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż praktycznie całkowity ciężar wychowania dziecka spadł na matkę córki.
 
W mojej ocenie Pana propozycja płacenia po 700 zł miesięcznie wydaje się być propozycją rozsądną i odpowiadającą zarówno Pana możliwością zarobkowym w chwili obecnej, jak również potrzebą dziecka. 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25730
Zrealizowanych
usług