
Czy jako żona cudzoziemca mogę w jago imieniu, na podstawie pełnomocnictwa, odebrać decyzję w sprawie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie oraz kartę pobytu?
Generalną zasadą wynikającą z Kodeksu postępowania administracyjnego jest możliwość działania w każdej sprawie przez pełnomocnika o ile nie sprzeciwia się temu charakter danej czynności.
Artykuł 32 Kodeksu postępowania administracyjnego nie ogranicza w swej treści zakresu pełnomocnictwa, a jedynie wyłącza możliwość działania pełnomocnika z uwagi na charakter podejmowanych czynności. Osobiste działanie strony w toku postępowania może być wymagane z mocy przepisów prawa, może wynikać z postanowień organu prowadzącego postępowanie, albo jest powodowane samą naturą czynności procesowych.
Nie ma żadnych przeciwskazań, aby
decyzja w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na zamieszkanie została odebrana przez pełnomocnika strony. Natomiast dyskusyjne jest czy
karta pobytu wydana na podstawie tejże decyzji może być wydana innej osobie niż sam zainteresowany.
Praktyka Urzędów Wojewódzkich wskazuje, iż przy odbiorze karty pobytu przez cudzoziemca wymagana jest jego osobista obecność. Fakt ten wynika z brzmienia art. 81 Ustawy o cudzoziemcach zgodnie, z którym cudzoziemiec jest obowiązany odebrać osobiście kartę pobytu, a w przypadku małoletniego poniżej 13. roku życia - odbioru dokonuje jego przedstawiciel ustawowy lub kurator.