(0048) 22 123 93 24 biuro@karta-pobytu.pl 02-512 Warszawa, ul.Puławska 14
pl en ru uk
Ostatnio komentowane:

Rozwód z Ukrainką

Trzy lata temu zwarłem związek małżeński z obywatelką Ukrainy. W trakcie trwania pożycia zamieszkiwaliśmy razem w Chorzowie. Od roku nie mieszkamy razem – ja mieszkam w Katowicach a moja żona w Gdańsku. Do jakiego sądu należy złożyć pozew o rozwód ? Jaką opłatę sądową będę musiał ponieść za rozwód z Ukrainką ?

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda.
 
Chodzi tu o ostatnie miejsce zamieszkania każdego z małżonków, a nie o ich ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jak wymagał tego omawiany przepis przed nowelizacją wynikającą z ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 234, poz. 1571). Obecnie właściwość wyłączna dotyczy więc sądu, w którego okręgu ostatnio zamieszkiwali oboje małżonkowie także wówczas, gdy mieszkali osobno.
 
Powyższa właściwość utrzymuje się, dopóki w okręgu tego sądu ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu przynajmniej jedno z małżonków. Sąd miejsca ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków nie przestaje być właściwy dla powództwa ze stosunku małżeństwa, jeżeli jedno z małżonków zamieszkuje nadal w okręgu tego sądu, choćby nie w tej samej miejscowości, w której strony zamieszkiwały wspólnie (orzeczenie SN z 12 czerwca 1951 r., C 428/51, LexPolonica nr 395238, OSN 1953, nr 3, poz. 62).
 
Zarówno Katowice, jak i Chorzów podlegają pod Sąd Okręgowy w Katowicach i do tego sądu powinien Pan wnieść pozew rozwodowy.
 
Opłata sądowa od pozwu o rozwód z Ukrainką jest taka sama jak w każdej innej sprawie rozwodowej i wynosi 600 zł. Opłatę wnosi się w znakach sądowych lub bezpośrednio na rachunek sądu.

Dodaj komentarz

2020-05-31 16:09
Hubertnapisał(a):
Witam jestem obywatelem polski 7 miesiecy temu wziołem ślub z ukrainkom....ona chce teraz rozwodu...jabjuż chyba też
Obecnie nie mieszkamy razem nie mam z nią kontaktu zablokowała mnie tel itd ...jakie są teraz procedury?co mam zrobić żeby ją deportowć jak najszybciej do swojego kraju...
2018-10-18 16:16
Lechnapisał(a):
Jestem obywatelem Polski. Mam ślub z Ukrainką. Chcę rozwodu i powrotu do Polski. Czy muszę składać dokumenty przed tutejszym sądem? Czy mogę w Polsce w miejscu stałego zamieszkania, wraz z podziałem majątku, wniosłem w ten dom kilkaset tysięcy złotych?
2017-01-12 10:24
Vita napisał(a):
Jestem obywatelem Ukrainy i mam ślub z obywatelem Polski 2 łata i 3 miesięcy mamy 2 dzieci, mam kartę czasowego pobytu. Jeżeli będzie rozwód to: 1. Czy mam prawo zamieszkać nadał w Polsce, 2. Kim zostaną dzieci
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25070
Zrealizowanych
usług