
Trzy lata temu zwarłem związek małżeński z obywatelką Ukrainy. W trakcie trwania pożycia zamieszkiwaliśmy razem w Chorzowie. Od roku nie mieszkamy razem – ja mieszkam w Katowicach a moja żona w Gdańsku. Do jakiego sądu należy złożyć pozew o rozwód ? Jaką opłatę sądową będę musiał ponieść za rozwód z Ukrainką ?
Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda.
Chodzi tu o ostatnie miejsce zamieszkania każdego z małżonków, a nie o ich ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jak wymagał tego omawiany przepis przed nowelizacją wynikającą z ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 234, poz. 1571). Obecnie właściwość wyłączna dotyczy więc sądu, w którego okręgu ostatnio zamieszkiwali oboje małżonkowie także wówczas, gdy mieszkali osobno.
Powyższa właściwość utrzymuje się, dopóki w okręgu tego sądu ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu przynajmniej jedno z małżonków. Sąd miejsca ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków nie przestaje być właściwy dla powództwa ze stosunku małżeństwa, jeżeli jedno z małżonków zamieszkuje nadal w okręgu tego sądu, choćby nie w tej samej miejscowości, w której strony zamieszkiwały wspólnie (orzeczenie SN z 12 czerwca 1951 r., C 428/51, LexPolonica nr 395238, OSN 1953, nr 3, poz. 62).
Zarówno Katowice, jak i Chorzów podlegają pod Sąd Okręgowy w Katowicach i do tego sądu powinien Pan wnieść pozew rozwodowy.
Opłata sądowa od pozwu o rozwód z Ukrainką jest taka sama jak w każdej innej sprawie rozwodowej i wynosi 600 zł. Opłatę wnosi się w znakach sądowych lub bezpośrednio na rachunek sądu.