Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Rozwód z Ukrainką

Trzy lata temu zwarłem związek małżeński z obywatelką Ukrainy. W trakcie trwania pożycia zamieszkiwaliśmy razem w Chorzowie. Od roku nie mieszkamy razem – ja mieszkam w Katowicach a moja żona w Gdańsku. Do jakiego sądu należy złożyć pozew o rozwód ? Jaką opłatę sądową będę musiał ponieść za rozwód z Ukrainką ?

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda.
 
Chodzi tu o ostatnie miejsce zamieszkania każdego z małżonków, a nie o ich ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jak wymagał tego omawiany przepis przed nowelizacją wynikającą z ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 234, poz. 1571). Obecnie właściwość wyłączna dotyczy więc sądu, w którego okręgu ostatnio zamieszkiwali oboje małżonkowie także wówczas, gdy mieszkali osobno.
 
Powyższa właściwość utrzymuje się, dopóki w okręgu tego sądu ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu przynajmniej jedno z małżonków. Sąd miejsca ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków nie przestaje być właściwy dla powództwa ze stosunku małżeństwa, jeżeli jedno z małżonków zamieszkuje nadal w okręgu tego sądu, choćby nie w tej samej miejscowości, w której strony zamieszkiwały wspólnie (orzeczenie SN z 12 czerwca 1951 r., C 428/51, LexPolonica nr 395238, OSN 1953, nr 3, poz. 62).
 
Zarówno Katowice, jak i Chorzów podlegają pod Sąd Okręgowy w Katowicach i do tego sądu powinien Pan wnieść pozew rozwodowy.
 
Opłata sądowa od pozwu o rozwód z Ukrainką jest taka sama jak w każdej innej sprawie rozwodowej i wynosi 600 zł. Opłatę wnosi się w znakach sądowych lub bezpośrednio na rachunek sądu.

Dodaj komentarz

2020-05-31 16:09
Hubertnapisał(a):
Witam jestem obywatelem polski 7 miesiecy temu wziołem ślub z ukrainkom....ona chce teraz rozwodu...jabjuż chyba też
Obecnie nie mieszkamy razem nie mam z nią kontaktu zablokowała mnie tel itd ...jakie są teraz procedury?co mam zrobić żeby ją deportowć jak najszybciej do swojego kraju...
2019-01-29 11:14
Маріяnapisał(a):
Я Громадянка України і хочу взяти розвід з чоловіком який є теж Громадян України, чи можна подати на розвід тут в Польщі і які документа потрібно,і в нас є спільна дитина 4 роки, мені потрібна інформація, у мене є віза на рік часу і працю тут і винаймовую мешкання
2018-10-18 16:16
Lechnapisał(a):
Jestem obywatelem Polski. Mam ślub z Ukrainką. Chcę rozwodu i powrotu do Polski. Czy muszę składać dokumenty przed tutejszym sądem? Czy mogę w Polsce w miejscu stałego zamieszkania, wraz z podziałem majątku, wniosłem w ten dom kilkaset tysięcy złotych?
2017-01-12 10:24
Vita napisał(a):
Jestem obywatelem Ukrainy i mam ślub z obywatelem Polski 2 łata i 3 miesięcy mamy 2 dzieci, mam kartę czasowego pobytu. Jeżeli będzie rozwód to: 1. Czy mam prawo zamieszkać nadał w Polsce, 2. Kim zostaną dzieci
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25730
Zrealizowanych
usług