Ustawa prawo o aktach stanu cywilnego wymienia szereg dokumentów, jakie musi przedstawić obywatel polski zamierzający zawrzeć związek małżeński o obywatelką Rosji. W szczególności osoba zamierzająca zawrzeć
małżeństwo jest obowiązana przedstawić dokument stwierdzający tożsamość oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia, a także dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli pozostawała poprzednio w związku małżeńskim, albo nieistnienia małżeństwa, jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec tej osoby.
Ponadto obywatelka Rosji zamierzająca zawrzeć
małżeństwo jest obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć
małżeństwo.
Jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu.
Cudzoziemiec, który otrzymał w Polsce status uchodźcy, legitymuje się tymczasowym zaświadczeniem tożsamości cudzoziemca.
Nakładając obowiązek „złożenia” odpisu aktu stanu cywilnego lub innego dokumentu, o którym mowa w art. 54 ust. 1 Prawo o aktach stanu cywilnego, w związku z zawarciem małżeństwa, ustawodawca nie przewiduje możliwości zastąpienia ich dokumentami pośrednimi, np. odpisem notarialnym, książeczką rodzinną przedstawioną do wglądu. Nie przewiduje też możliwości sporządzenia notatki urzędowej z dokumentu, który ma być „złożony”.
Jedynie sąd władny jest zwolnić osobę zamierzającą zawrzeć
małżeństwo od obowiązku złożenia lub przedstawienia dokumentu wymaganego z mocy art. 54 ust. 1 do zawarcia małżeństwa, i to tylko w wypadku, gdy otrzymanie takiego dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.
Reasumując powyższe nie ma przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego przez Pana z wybranką – konieczne jednak będzie przeprowadzenie dodatkowego postępowania przed sądem, które w przypadku prawidłowo przygotowanego wniosku jest jedynie formalnością.