Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Rozliczenie podatkowe cudzoziemca w Polsce

Mój mąż jest obywatelem Tunezji na stale mieszkającym w Hiszpanii. W ubiegłym roku w trakcie miesięcznego pobytu w Polsce podjął się pracy na umowę zlecenie przez okres 2 dni bez uzyskania zezwolenia na pracę. Strony jak tylko zorientowały się o konieczności uzyskania zezwolenia umowę rozwiązały. Obecnie jednak zleceniodawca żąda wskazania Urzędu Skarbowego do którego ma wysłać PIT 11. Jaki Urząd ma wskazać mój mąż skoro nie mieszka w Polsce ? Co grozi mu za podjęcie pracy bez zezwolenia ?

Kwestie nielegalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z 120 ww. ustawy, kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy podlega karze grzywny nie niższej niż 3 000 zł. Cudzoziemiec, który nielegalnie wykonuje pracę, podlega karze grzywny nie niższej niż 1 000 zł. Teoretycznie, więc Pani partnerowi grozi grzywna od 1000 zł do 5000 zł, zaś pracodawcy od 3000 zł do 5000 zł. 
 
Natomiast w kwestii wskazania Urzędu Skarbowego właściwego do rozliczenia podatku i złożenia PIT 11 zleceniodawca nie ma racji i Pani partner tego obowiązku z oczywistych powodów nie jest wstanie spełnić. Zgodnie z Ustawą z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
 
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
 
W przypadku Pani partnera zleceniodawca nie powinien wypełniać deklaracji PIT-11 lecz IFT-1 czyli informację o wysokości przychodu uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania. Jeden egzemplarz informacji powinien być złożony w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, a drugi powinien otrzymać podatnik, czyli zagraniczny podmiot.
 
Urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla osoby fizycznej niemającej miejsca zamieszkania w Polsce, ustala się według miejsca pobytu tej osoby (§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych - Dz. U. nr 165, poz. 1371 ze zm.).
 
Informację IFT-1R płatnik musi sporządzić i przekazać do urzędu skarbowego i podatnikowi, nawet wówczas gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie był zobowiązany do poboru podatku.

Dodaj komentarz

2018-03-11 10:02
Ewanapisał(a):
Córka ma męża Australijczyka, który legalnie pracuje w Polsce, ma pobyt. Nie ma NIP tylko kartę pobytu. Są małżenstwem cały rok więc mogliby sie rozliczyć wspólnie ale jak to zrobić? Czy tak samo jak w przypadku Polaków?
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25215
Zrealizowanych
usług