Ślub z cudzoziemcemObywatelstwoInne

Prawa cudzoziemca po ślubie z obywatelką Polski

Mój narzeczony jest obywatelem Albanii. Obecnie skończył mu się okres bezwizowy a za 2 dni zawrzemy związek małżeński. Jakie prawa będzie posiadał jako mój mąż ? Co musimy załatwić i czego pilnować ?

Na wstępie pragnę poinformować, iż w Pani sprawie należało po przyjeździe narzeczonego do Polski złożyć wniosek o zezwolenie na zamieszkanie z powołaniem się na zamiar zawarcia związku małżeńskiego. W ten sposób uniknęlibyście Państwo sytuacji, w której narzeczony przebywa nielegalnie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Abstrahując jednak od powyższego sytuacja cudzoziemca będącego mężem polki ulega diametralnej zmianie po zawarciu związku małżeńskiego. W wielu sytuacjach status cudzoziemca po zawarciu związku zbliża się do statusu obywatela polskiego a w konsekwencji prowadzi do uzyskanie obywatelstwa.
 
Należ jednak pamiętać, iż poza zawarciem związku małżeńskiego konieczne jest uzyskanie przez cudzoziemca zezwolenia na zamieszkanie a następnie zezwolenia na osiedlenie się w Polsce. 
 
Zgodnie z Ustawą o cudzoziemcach zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udziela się cudzoziemcowi, który jest małżonkiem obywatela polskiego. Natomiast zezwolenie na osiedlenie się udziela się cudzoziemcowi, który pozostaje w związku małżeńskim, zawartym z obywatelem polskim co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku i bezpośrednio przed złożeniem wniosku przebywał nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 2 lata na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
 
Należy pamiętać, iż kolejne wniosku należy składać na co najmniej 45 dni przed terminem wydania danego zezwolenia. Nie zachowanie tego terminu spowoduje przerwę w przebywaniu w Polsce na podstawie zezwolenia na zamieszkanie i w konsekwencji wydłuż okres oczekiwania na uzyskanie zezwolenia na osiedlenie. Poniżej przedstawiam najważniejsze uprawnienia cudzoziemca przebywającego w Polsce na podstawie zezwolenia na zamieszkanie z względu na związek małżeński z obywatelem polski.
 
Podjęcie pracy przez cudzoziemca
 
Co do zasady w przypadku zatrudnienia cudzoziemca pracodawca potrzebuje zezwolenia od wojewody na podpisanie umowy o pracę, zlecenia czy też umowy o dzieło. Zwolniony z tego obowiązku zgodnie z Ustawą o promocji i zatrudnieniu z obowiązku posiadania zezwolenia na prace jest zwolniona osoba posiadający w Rzeczypospolitej Polskiej zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udzielone w związku z pozostawaniem w związku małżeńskim z obywatelem polski.
 
Prowadzenie działalności gospodarczej przez cudzoziemca
 
Cudzoziemcy chcący prowadzić działalność gospodarczą w Polsce mogą to robić jedynie w formie spółek np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Natomiast Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje, iż cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony z względu na pozostawanie w związku małżeńskim mogą prowadzić działalność na zasadach wskazanych w ustawie.  
 
Uzyskanie obywatelstwa polskiego
 
Uzyskanie obywatelstwa polskiego przez cudzoziemca jest ostatnim krokiem na drodze do zrównania jego prawa z obywatelami polskimi. Istotne jest, iż obecnie obowiązująca ustawa nie wymaga zrzeczenia się przez cudzoziemca dotychczas posiadanego obywatelstwa. Zgodnie z Ustawą obywatelstwo polskie nabywa cudzoziemiec przebywający nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub prawa stałego pobytu, który pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim.

Komentarze do wpisu

  1. Karta Pobytu Pisze:

    Po zawarciu związku małżeńskiego osoba ma prawo ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na podstawie art. 158 Ustawy o cudzoziemcach. Cudzoziemka będzie na tej podstawie mogła pracować wyłącznie w Polsce bez uzyskiwania dodatkowych zezwoleń. Podjęcie pracy bez ograniczeń w wszystkich krajach Unii Europejskiej będzie możliwe dopiero po uzyskaniu obywatelstwa polskiego.

  2. JANUSZ Pisze:

    Witam mam pytanie czy ukrajnka jak poślubić Polaka to odrazu może pracować w krajach unijnych czy potrzebne som jakieś wtedy dodatkowe zezwolenie I jakie prawa ma po ślubie czy musi jakiś czas minąć jak to wygloda?

  3. wioleta Pisze:

    Witam co musze zrobic i od czego zaczac zeby wziasc slub z obywatelem Albani w polsce. Parner przebywa obecnie w Albani jakie dokumety i na jakiej zasadzie moze przyjechac do polski by wziasc slub. Od czego zaczac?

  4. Natasza Pisze:

    Jestesmy z mezem rok po slubie. W ambasadzie w Madrycie odmowiono mezowi przyjecia wniosku na wize do kraju. Co robic? Gdzie sie skutecznie poskarzyc? Jak dostac sie do kraju? Czy mamy podjac ryzyko nielegalnego przekroczenia granicy?

  5. Inha Pisze:

    Witam, jestem mezatko od 4 lat z obywatelem polski ,pobyt czasowy konczy sie 2019 w lutym zlozylismy papiery na pobyt staly , po 3 latach malozenstwa spolnego w polsce ,maz wyjechal do Angli pracowac ja po 5 miesiacach wyjachalam do meza na zaproszanie nasz dom rodzinny jest w polsce, chwilowo mieszkamy w Angli czesto wracamy do polski do naszego domu rodzinnego,po zlozeniu dokumentow na pobyt staly w odziele spraw obywatelskich i cudzoziemcow w Zamosciu ,przyjechalismy na weznaczony termin do biura cudzoziemcow na przysluchanie ,po prrzysluchaniu odpowiedzieli nam, zona nieotrzyma pobytu stalego .Ja jako obywatel Polski moja zona niema prawa wjazdu do polski karta czasowa konczy sie ,prawo Europejskie nakazuje rozbijac malozenstwa (nie ) zaznaczam ja mam 64L zona 52L dziekuje za uwage

  6. Asia Pisze:

    Witam. Jaki statu ma obywatel Ukrainy w Polsce po ślubie cywilnym z Polką?

  7. Elżbieta Pisze:

    Od 4 lat jestem żoną ( tylko ślub kościelny) obywatela kanadyjskiego i polskiego ( mąż jest Polakiem z pochodzenia ). Czy jako taka mam jakiekolwiek prawa w Kanadzie ( prowincja BC) Czy mężowi przysługują w związku z tym jakieś profity finansowe , mieszkam w Polsce, mąż i tu i tam?

  8. Natalia Pisze:

    Witam mam pytanie. Gdzie po zawarciu związku małżeńskiego należy się zgłosić i w jaki sposób można uzyskać kartę stałego pobytu lub w jaki sposób można aplikować o obywatelstwo. Dodam iż mój mąż jest Brytyjczykiem.

  9. Monika Pisze:

    Witam jestem mężatką od 4 lat z obywatelem Albanii mamy 2 dzieci. Mieszkamy za granicą ale myślimy o powrocie do Polski. Jak długo mąż może przebywać w kraju bezzadnego pozwolenia?

  10. Alicja Pisze:

    Moja córka jest obywatelka Polski i Egiptu Posiada po prostu 2 obywatelstwa Poślubiła egipcjanina i chce teraz z nim przyjechać do Polski Jaką wizę musi posiadać?Czy z zaproszeniem z Polski będzie mu łatwiej dostać vize ?I czy to musi być szingen dziękuję z gory

  11. Barbara Pisze:

    Malzenstwo polsko-niemieckie zawarte w Polsce w 1978 roku bez podzialu majatku. Maz obywatel Niemiec mieszkajacy tam od 1968 roku. Wspolne zamieszkanie i dochody w Niemczech od 1978 roku. Prawo ktorego kraju obowiazuje w tym przypadku czy jest ewentualnie do wyboru? Ktore byloby korzystniejsze w przypadku zgonu meza aby wykluczyc jego corke z pierwszego malzenstwa jako spadkobierczynie?

  12. Aisha Pisze:

    Witam gdzie należy złożyć wniosek o zezwolenie na zamieszkanie z powołaniem się na zamiar zawarcia związku małżeńskiego??? Jakie dokumenty należy dołączyć?

  13. Misha Pisze:

    Witam, dziękuję za artykuł. mam podobną sytuację i w przyszłym tygodniu idziemy wraz z narzeczoną do USC w celu złożenia dokumentów na ślub. przebywa ona w Polsce na zasadzie ruchu bezwizowego (jest obywatelką meksyku) już od 50 dni (czyli ma jeszcze 40 dni). nie widziałem że możemy starać się o pobyt na podstawie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego. Mógłby Pan więcej na ten temat napisać. Jaka ustawa o tym mówi bądź na podstawie czego takie podanie możemy złożyć. dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły z tej kategorii

Masz pytania? Zapytaj prawnika.