Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Małżeństwo, ślub z Muzułmaninem

Zamierzam zawrzeć związek małżeński z Tunezyjczykiem – Muzułmaninem. Proszę o informację jak będą kształtowały się moje prawa majątkowe oraz jak wygląda zawarcie związku małżeńskiego w Tunezji.

W pierwszej kolejności pragnę wskazać, iż w przypadku rozwodu szereg Pani praw będzie ściśle związany miejscem zamieszkania Państwa po zawarciu związku małżeńskiego oraz miejscem gdzie składniki majątku będą się znajdowały.
 
Kwestie związane z właściwością prawa dla stosunków z zakresu prawa prywatnego związanego z więcej niż jednym państwem reguluje ustawa z dnia 4 lutego 2011 roku Prawo prywatne międzynarodowe. Zgodnie z art. 51 Ustawy stosunki osobiste i majątkowe między małżonkami podlegają każdoczesnemu wspólnemu prawu ojczystemu. W razie braku wspólnego prawa ojczystego stosuje się prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, a w razie braku miejsca zamieszkania w tym samym państwie – prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zwykłego pobytu. Jeżeli małżonkowie nie mają miejsca zwykłego pobytu w tym samym państwie, stosuje się prawo państwa, z którym małżonkowie w inny sposób są wspólnie najściślej związani.
 
Odnosząc się natomiast bezpośrednio do Pani pytania pragnę wskazać, iż z pewnością należy podpisać kontrakt małżeński  zawierając związek w Tunezji. Pomimo, iż Tunezja jest stosunkowo liberalnym krajem islamskim to jednak rozwiązania stosowane w państwach arabskich w znaczny sposób odbiegają od rozwiązań panujących w europie. Kontrakt małżeński jest formą zabezpieczenia Pani interesów jeśli w przyszłości Pani centrum życiowe znajdowało się w tym kraju.
 
W kontrakcie małżeńskim można zawrzeć klauzule mające związek z wspólnym życiem pary. Przykładowym warunkiem może być zapis o zwolnieniu żony z pracy poza domem czy ustaleniu miejsca zamieszkania. Kobieta może także zobowiązać męża do respektowania jej prawa do pracy oraz wolności osobistej. Jest niezwykle ważne, aby żona poprzez kontrakt małżeński zapewniła sobie większą autonomię, gdyż względem prawa tunezyjskiego ma ona mniej uprzywilejowaną pozycję niż mężczyzna.
 
Nie jest jednak możliwe umieszczenie w kontrakcie przedmałżeńskim klauzuli o przyznaniu żonie o innym obywatelstwie niż tunezyjskie nieruchomości ani ziemi. Te kwestie reguluje prawo publiczne, według którego prawo do posiadania nieruchomości i ziemi mają jedynie obywatele tunezyjscy.
 
Na tej samej zasadzie nie jest możliwe umieszczenie klauzuli przewidującej wychowanie dzieci zgodnie z religią inna niż islam – jest to regulowane przez prawa związane z porządkiem publicznym.
 
W kontrakcie małżeńskim powinna Pani również zabezpieczyć swoje prawa w przypadku orzeczenie rozwodu z Pani partnerem w szczególności poprzez ustalenie ustroju małżeńskiego jaki będzie panował w Państwa związku. Prawo tunezyjskie dopuszcza wspólnotę majątkową na następujących zasadach:
  • dotyczy ona wyłącznie nieruchomości nabytych po uroczystości zawarcia związku małżeńskiego, podczas której małżonkowie wyraźnie zaznaczyli swoją decyzję o wspólnocie majątkowej.
  • dobra nabyte przed zawarciem związku oraz te, które weszły w posiadanie w trakcie związku na drodze spadku lub darowizny są wyłączone ze wspólnoty majątkowej.
 
Zgodnie z artykułem 11 Kodeksu Stanu Cywilnego jest możliwość wprowadzenia do kontraktu małżeńskiego klauzuli wyrażającej chęć małżonków do szerszej wspólnoty majątkowej, do której wchodziłyby wszystkie dobra nabyte od momentu wejścia w związek małżeński.
 
W kwestii natomiast zawarcia samego związku małżeńskiego – prawo Tunezyjskie zezwala na zawarcie związku z cudzoziemką.
 
Dokumenty potrzebne, aby zawrzeć związek małżeński pomiędzy obywatelem tunezyjskim, a obywatelką polską to:
  1. odpis aktu urodzenia, wydawany przez USC miejsca urodzenia
  2. zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą, wydawane przez USC miejsca zamieszkania
  3. ważny paszport
 
Zawarcie związku małżeńskiego może nastąpić w urzędzie miejskim. Urzędnik zajmuje się wpisem związku w rejestr stanu cywilnego gminy i zarejestrowaniem kontraktu regulującego życie małżeńskie pary. Konieczna jest obecność dwóch świadków, najlepiej mężczyzn.
 
Inna forma zawarcia małżeństwa – współcześnie mniej popularna – polega na sporządzeniu kontraktu małżeńskiego przez miejscowego Szejcha, w miejscu zamieszkania jednego z przyszłych małżonków. Kontrakt zostaje podpisany w obecności dwóch świadków – mężczyzn.
 
Jest także możliwe zawarcie związku małżeńskiego w obecności dwóch notariuszy, w ich gabinecie lub w domu jednego z narzeczonych. Muszą oni powiadomić o tym fakcie urzędnika stanu cywilnego w miejscu zamieszkania małżonków w terminie przed upływem miesiąca. Kontrakt małżeński musi być przekazany do Urzędu Miejskiego i tam wpisany do rejestru.

Dodaj komentarz

2021-02-16 19:08
Paulinanapisał(a):
Witam. Pragnę wziąć wkrótce ślub z obywatelem Tunezji. Następnie chcielibyśmy zamieszkać w Polsce. Od 5 lat żyjemy z znajomosci na odległość, nie łatwo jest się spotkać często i bardzo nam zależy aby w końcu razem zamieszkać. Chciałabym poprosić o radę co dalej po ślubie, jak załatwić sprawy dotyczące zaproszenia i karty pobytu dla mojego partnera. Z góry dziękuje .
2020-12-18 19:40
Ewanapisał(a):
W przyszłym roku chcę wziąć ślub z moim narzeczonym z Tunezji i wierzę że będę szczęśliwą kobietą.
2018-12-12 11:55
Monikanapisał(a):
Chcę wyjść za mąż za Marokańczyka Jesteśmy oboje we Francji Nie wiem od czego zacząć. Chcemy żyć we Francji i tam też chcielibyśmy wziąść ślub. Pomóżcie nie wiem jak się zabrać i od czego zacząć. Dziękuję
2018-08-04 11:02
Kasianapisał(a):
2 lata temu zawarty związek małżeński przed notariuszem W Tunezji z Algierczykiem. Nie został zarejestrowany w Polsce ( mieszkam w Uk ) Chce się rozwieść z ówczesnym mężem Algierczykiem i poślubić Polaka . Czy w świetle prawa jestem mężatka w Polsce lub innym kraju? Co robić
2018-03-11 18:23
Magdalenanapisał(a):
hej poznalam pakistanczyka ,jak go sprawdzic macie pomysly,chlopak pracuje bardzo rozsadny jest tyle ze wiem ze po3 latach ma wize jak wezme z nim slub ,da sie pomieszkac z rok na islandii znim czy lepiej odpuscic
2018-02-20 20:47
Małgorzatanapisał(a):
Zależy na kogo się trafi
2017-06-13 16:10
Klaranapisał(a):
Jestem chrześcijanką i mam męża muzułmanina, wcześniej miałam męża Polaka chrześcijanina on był chodzący złem nic mi nie było wolno wszystko na czas i traktował mnie i dzieci jak śmieci. Od 3 lat jestem szczęśliwą mężatką z tunezyjczykiem i dopiero teraz wiem, że mężczyzna może być dobry, nie mam zakazów w końcu wiem, że żyję
2017-02-03 00:11
IVETnapisał(a):
"NIE MIAŁA BABA KŁOPOTU KUPIŁA SOBIE CIELĘ " JESTEM PRZEKONANA ŻE KAŻDA KOBIETA NIE ZAZNA SZCZĘŚCIA Z TYMI LUDZIMI .TO JEST TEMAT RZEKA !!!!? NIE POLECAM NAJGORSZEMU WROGOWI TAKIEGO ZWIĄZKU ZWŁASZCZA LEGALNEGO ZWIĄZKU.CHCESZ SIĘ NAPIĆ MLEKA NIE KUPUJ KROWY.MĄDRE KOBIETY ROBIĄ WYPADY NA WAKACJE I TAK WEZMĄ CO CHCĄ....JAK MAJA POTRZEBĘ.
2016-10-11 20:43
Julianapisał(a):
Jeżeli bierzecie sobie za męża prostaka bez wykształcenia z jakiejś dziury to takie efekty. Mój mąż pakistanczyk skończył studia, zna 4 języki, pracuje dla największych korporacji I polscy faceci w większości nie dorastają mu do pięt. Nigdy w życiu nie spotkałam bardziej troskliwego I zapatrzonego w swoją żonę faceta. Nikt nie ma prawa wrzucać wszystkich do jednego wora! To bardzo krzywdzące I niesprawiedliwe
2016-01-13 20:08
Weronikanapisał(a):
Chcę się rozwieść z moim mężem,i chcę poslubić Pakistańczyka.On jest mułzumanem,ale on chce wziąśc ślub w Polsce i tu zamieszkać i otworzyć swój biznes.Nie wiem czy dobrze robię,mam pewne wątpliwości dlatego że on jest dużo młodszy odemnie,co mi poradzicie...dziękuję
2015-05-24 21:55
Piotrnapisał(a):
Największymi i bardzo sprytnymi w kłamstwach i omamianiu kobiet są Egipcjanie i Pakistańczycy. To są oszuści . Mówię ,bo wiem co to za ludzie. A jeszcze do tego w każdej chwili mogą zwiać do innego kraju w Europie jak otrzymają kartę pobytu w Polsce .Cwaniaki i nic więcej. Kobieta może skorzystać wiele, np. finansowo . Ale do życia to oni się nie nadają . Mądra kobieta po prostu da kosza . Pozdrawiam .
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25806
Zrealizowanych
usług