InneŚlub z cudzoziemcem

Ślub z Ukrainką

Zamierzam zawrzeć związek małżeński z Ukrainką, jakich formalności muszę dopełnić w Urzędzie Stanu Cywilnego ?

Zgodnie z Ustawą z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.
 
Małżeństwo zostaje również zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa. Gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki, małżeństwo uważa się za zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego.
 
Zgodnie natomiast z art. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo powinny złożyć lub przedstawić kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa, określone w odrębnych przepisach.
 
Jeżeli otrzymanie dokumentu, który osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo jest obowiązana złożyć lub przedstawić kierownikowi urzędu stanu cywilnego, napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może zwolnić tę osobę od obowiązku złożenia lub przedstawienia tego dokumentu.
 
Małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa. Jednakże kierownik urzędu stanu cywilnego może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, jeżeli przemawiają za tym ważne względy.
 
Zgodnie z art. 54 Ustawy z dnia 29 września 1986 roku Prawo o aktach stanu cywilnego osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo jest obowiązana:
  1. przedstawić dokument stwierdzający tożsamość oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia, a także dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli pozostawała poprzednio w związku małżeńskim, albo nieistnienia małżeństwa, jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec tej osoby;
  2. złożyć pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa;
  3. złożyć zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli tego wymagają przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
 
Nadto cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo jest obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. Jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu. W postępowaniu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia dokumentu sąd na podstawie właściwego prawa ustala, czy osoba ta może zawrzeć małżeństwo.
 
Niestety od 1 stycznia 2011 roku Ukraina nie wystawia zaświadczeń w formie uznwanej przez polskie organy, konieczne jest więc uzyskanie postanowienia sadu polskiego o możliwości wstąpienia w związek małżeński. Do wniosku należy dołączyć tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia oraz tłumaczenie zaświadczenia od Notariusza o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Obywatele Ukrainy przedmiotowe zaświadczenie mogą również uzyskać w Konsulacie – opłata konsularna wynosi 114 zł.
 
Po uzyskaniu postanowienia Sądu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego wraz z postanowieniem oraz tłumaczeniem paszportu i aktu urodzenia. Należy pamiętać, iż pisownia imienia i nazwiska ukraińskiego dokonana przez tłumacza będzie pisownią oficjalną zawartą w akcie małżeństwa.

Komentarze do wpisu

  1. Anzela Pisze:

    Dzień Dobry. Jestem zona obywatela Polski, czy maja prawo mnie deportować na Ukrainę kiedy skończy mi się 90 dni wizy, wniosek już na druga kartę czasowego pobytu złożyłam poczta,i mam tylko potwierdzenie z poczty ze wniosek doręczony,ale nie jestem pewna ze w te 90 dni dostane stempel do paszportu?

  2. hicham Pisze:

    Witam jestem z Maroka powiedział 40-letni poszukiwanie Polki ożenić i żyć w miłości i szczęścia, nie ma znaczenia, że jest rozwiodła i potem dzieci i dziękuję hichamserbout@gmail.com

  3. Rafał Pisze:

    Po co się ciągać po sądach? Lepiej pojechać z narzeczoną na Ukrainę i tam wziąć ślub. O ile mi wiadomo tamtejsi urzędnicy robią żadnych złośliwości, tylko normalnie przyjmują przetłumaczone na ukraiński zaświadczenie z polskiego usc.

  4. Magdalena Pisze:

    Witam Panią.Chcę wyjść za mąż za obywatela Ukrainy.On obecnie przebywa na Ukrainie.Co zrobić w pierwszej kolejności ? Zalezy nam na czasie ponieważ on może dostać w każdej chwili wezwanie do wojska.Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.Magdalena.

  5. Dominika Pisze:

    Witam, mam narzeczonego z Ukrainy i chcemy wziąć ślub złożyliśmy papiery w sądzie o przyznanie wniosku abyśmy właśnie mogli wziąć ślub, ja jako polka dostałam pismo z sądu abym wstawiła się na rozmowę, moje pytanie jest takie jakie mogą mi zadawać pytania i o co mogą mnie pytać, bardzo bym prosiła o pomoc

  6. IWONA Pisze:

    Jakie dokumenty powinien posiadać cudzoziemiec z Ukrainy, który zawarł związek małżeński z Polką żyby legalnie był zatrudniony

  7. Bartosz Pisze:

    Ja poznałem Ukrainkę i nie znam lepszej kobiety od niej jest wspaniała i bardzo się kochamy. To prawda że niektóre Ukrainki są głupie ale tak jak i Polki i inne kobiety z różnych kraji

  8. viktoriia Pisze:

    jestem Ukrainka nie dlugo weźmemy śluz z nażeczonym Polakiem. jakie dokumenty sa potszebne zeby dostac pobyt po ślubie zeby nie jezdzic powize? dziekuie.

  9. Sebastian Pisze:

    Proszę o informację czy w cytowanym zapisie mówimy o konsulacie ukraińskim w Polsce czy polskim na Ukrainie? cyt: "Obywatele Ukrainy przedmiotowe zaświadczenie mogą również uzyskać w Konsulacie – opłata konsularna wynosi 114 zł."

  10. Katarina Pisze:

    Słuchajcie, jeśli szukać korzystność, to lepiej szukać sobie Niemca czy Francuza! Po co nam Polacy? Polska to nie wariant dla stałego życia! Tak samo powiem, że polki takie same prostytutki za granicą. w drugich krajach też szukają mężczyzn dla korzyści! Tak że Polacy, które mówią że Ukrainki szukają korzyść, - płoniecie w piekle!

  11. Oksana Pisze:

    Oj, słuchajcie! Nie gadajcie bzdur! Ludzi są różne. Fakt, że są dużo ukraińców, którzy chcą korzyści dla siebie i tak robią - ale to już lezy na ich sumieniu. I nie zależy to od obywatelstwa, tylko od człowieka. Jestem ukrainką, wyszłam zamąż za Polaka z miłości, nigdy dotąd nie myślałam o takim czymś. Jeszcze przed ślubem przezyliśmy razem tyle, że nie każda rodzina ma za całe życie - jak nie mielismy pieniędzy, jezdziliśmy autostopem, mieszkaliśmy pod namiotem, chodziliśmy na piechotę... Nawet jedliśmy przez kilka tygodni same jajka z chlebem :-) Nigdy nie prosiłam o prezenty i t.p. Mieliśmy czas na to, aby zobaczyc, kto jest kto. Jeśli kobieta - głupia cipa, to od razu zacznie wymagać, i tego nie da się ukryć. Do tej pory staramy się załatwić te wszystkie dokumenty, bo chcemy mieć dziecko, i to na razie jest skomlikowane przez te papiery. Byliśmy razem, kiedy nie mielismy nic, jesteśmy razem i zaraz, kiedy już poukładało się nam. Tak, było trudno - kikt z mojej rodziny mnie nie wspierał, teraz, jak juz jest ok - rodzice nie chcą nas nawet widzieć. Moje - bo poszłam za mężem, jego - bo poszedł za żoną. Nie powiem, że u nas wszystko idealnie czy sama jestem boską :-) Nie. Jest jak u wszystkich par. Czasem kłucimy się, jak wszystcy. Ale bardzo kochamy jedno drugiego. Nie możemy po prostu być oddzielnie od siebie. I to jest rodzina i prawdziwa miłość. Czasem muszę wysłuchać, jakie ukrainki są kłamliwe i t.d. No i co mam powiedzieć? Wstyd mi za takich kur. Jeden-drugi-trzeci zobaczy taką kłamliwą dupę (przepraszam, ale inaczej nie da się tak ich nazwać) i pomyśli, że wszystcy są tacy. Na razie mieszkamy w Holandii i zobaczyłam tu tyle darmowych kobiet z Polski, że to masakra - piją, palą marychę, rozbierają się do naga w pracy (bo niby upał) przy mężczyznach, przychodzą wieczorami do chłopów, sypią z nimi za pieniędzy. Czepiają się nawet do żonatych. A niektórzy przyjeżdżają póżniej do Polski, do męża, i mówią, że są tacy zmęczeni pracą... A tak naprawdę - to pracowali jako dupodajki. No i cóż? Przeciez nie stwierdzam, że wszystcy Polacy czy Polki są tacy... Ludzi są rózne. Jeśli ktos ma ochotę porozmawiać o tym albo potrzebuje rady, jak wziąć ślub - chętnie pomożemy. Proszę o kontakt: oksana_navrotska@i.ua

  12. Jędrzej Pisze:

    Tak to prawda, Ukrainki biorą ślub tylko dla uzyskania karty pobytu. Moja była żona Ukrainka po uzyskaniu karty pobytu na 10 lat, za miesiąc się rozwiodła! A do tego czasu udawała "idealną żonę"

  13. jola Pisze:

    Czy Polka biorac slub cywilny z obywatelem białoruśi on dostanie karte Polaka.? U nas czy na białoruśi?

  14. Mateusz Pisze:

    Czy te dokumenty: paszport, pozwolenie na pobyt ,dowód osobisty, akt urodzenia, zaświadczenie o zdolności prawnej ( oraz ich tłumaczenia ) wystarczą do zawarcia związku małżeńskiego z Ukrainką? Czy można zaświadczenia o zdolności prawnej uzyskać na Ukrainie aby nie czekać w Polsce na uzyskanie go drogą sądowniczą?

  15. Alisa Pisze:

    Nie prawda, że są fałszywie pracowite i biorą ślub tylko i wyłącznie dla obywatelstwa. Jestem Ukrainką, mam legalną pracę i kochającego chłopaka, niepotrzebny mi do szczęścia ślub, będzie - to będzie. Czas pokaże. Chcę przyjąć obywatelstwo, na podstawie legalnej pracy i stałego pobytu (w niedalekiej przyszłości również i na podstawie studiów). Da się? Da się. :)

  16. Grzegorz Pisze:

    Ukrainki biorą ślub z Polakami dla obywatelstwa, bo u siebie maja biedę i są fałszywie pracowite.

  17. Marek Pisze:

    Czy aktualnie w związku z zaistniałą sytuacją na Ukrainie obywatele Ukrainy mają jakieś ułatwienia z uzyskaniem zezwolenia na pobyt w Polsce?

  18. Dariusz Kostyra :: LexVin Pisze:

    Wniosek kieruje się do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania Wnioskodawcy. W tym przypadku więc do Sądu Rejonowego w Pruszkowie.

  19. Damian Pisze:

    Jeżeli ja mieszkam w Warszawie a moja narzeczona - Ukrainka mieszka w Pruszkowie to do którego sądu kierujemy wniosek ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły z tej kategorii

Masz pytania? Zapytaj prawnika.