Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Obywatelstwo polskie po babci

Jestem obywatelem Rosji. Od kilku lat prowadzę działalność w Polsce w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Moja babcia jest polką. Jakie w chwili obecnej mam możliwości aby uzyskać polskie obywatelstwo, względnie kartę pobytu ?

W mojej ocenie na chwilę obecną brak jest podstaw do stwierdzenia, iż posiada Pan obywatelstwo polskie.
 
Zgodnie bowiem z art. 4 Ustawy o obywatelstwie dziecko nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie gdy oboje rodzice są obywatelami polskimi albo jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie jest nieznane bądź nieokreślone jest jego obywatelstwo lub nie posiada żadnego obywatelstwa.
 
Istotna w omawianej sytuacji może być Ustawa o repatriacji z dnia 2000 roku i w tej ustawie widzę jedyną możliwość ewentualnego uzyskania polskiego obywatelstwa.
 
Zgodnie z treścią Ustawy za repatrianta uznaje się osobę polskiego pochodzenia, która przybyła do Polski na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe. Za osobę polskiego pochodzenia w rozumieniu przedmiotowej ustawy uznaje się m.in. osobę której co najmniej jedno z dziadków było narodowości polskiej. Nadto repatriant musi wykazać związek z polskością, w szczególności przez pielęgnowanie polskiej mowy, polskich tradycji i zwyczajów.
 
Wiza krajowa w celu repatriacji może być wydana osobie polskiego pochodzenia, która przed dniem wejścia w życie ustawy tzn. przed dniem 1 stycznia 2001 roku zamieszkiwała na stałe na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej.
 
Jeśli zaś Pan nie spełnia powyższych warunków to pozostaje na chwilę obecną ubieganie się o zezwolenie na osiedlenie się na podstawie przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 52 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej Osoba, której pochodzenie polskie zostało stwierdzone zgodnie z ustawą, może osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe.
 
Jak wyjaśnił Wojewódzki Sąd Adminisrtracyjny w sprawie V SA 2675/2003 ustalenie polskiego pochodzenia, o którym mowa w art. 52 ust. 5 Konstytucji RP winno odbyć się w oparciu o prawo polskie. Przy braku specjalnego unormowania dotyczącego trybu stwierdzania polskiego pochodzenia, przesłanka ta winna podlegać badaniu i ocenie w trakcie postępowań przewidzianych m.in. w ustawie o cudzoziemcach.

Dodaj komentarz

2018-12-11 20:35
Pawelnapisał(a):
Witam moja obecna partnerka jest obywatelkom niemiec uzyskalismy informacje iz jej dziadek Rudolf urodzil sie w Zabrzu dawne Hindenburg w roku 1924 posiadamy na to dokumenty urzedowe.Pytanie czy moja partnerka moze sie starac o obywatelstwo polskie i w jaki sposob
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25736
Zrealizowanych
usług