Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Ustawa o cudzoziemcach

W dniu 12 grudnia 2013r., została ogłoszona nowa ustawa o cudzoziemcach. Ustawa ta, poza małymi wyjątkami weszła w życie 1 maja 2014r. Nowa ustawa wprowadziła szereg zmian w obowiązującym prawie, zmiany te są zasadniczo korzystniejsze dla cudzoziemców. Celem nowej ustawy jest ułatwienie podjęcia pracy i legalizację pobytu dla cudzoziemców w Polsce. Wprowadzone zmiany wprowadzają szereg ułatwień dla cudzoziemców zarówno tych studiujących jak i pracujących w Polsce.
 
Jedną z głównych zmian jest wydłużenie z 2 do 3 lat okresu, przez który cudzoziemiec może przebywać w Polsce na pobyt czasowy. Dodatkowo zmiany przewidują skrócenie procedury legalizacyjnej pobytu. Ustawa daje również większe szanse przedłużenia zezwolenia na pobyt dla tych osób, które spóźniłyby się ze złożeniem odpowiedniego wniosku do urzędów wojewódzkich – obecnie w celu uniknięcia ryzyka deportacji, cudzoziemiec powinien przedłożyć odpowiednie dokumenty najpóźniej 45 dni przed końcem ważności wizy lub zezwolenia na pobyt. Zmiany umożliwią składanie wniosków nawet ostatniego dnia ważności dokumentu pobytowego. 
 
Zmiany dotyczą także procedury legalizacyjnej pobyt w Polsce. W myśl nowej ustawy stroną postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt oraz pracę w Polsce będzie sam cudzoziemiec. Wystarczy, że wystąpi on z odpowiednim wnioskiem. Dotychczas cudzoziemiec mógł zabiegać jedynie o legalizację swojego pobytu w Polsce, natomiast o z wnioskiem o zezwolenie na pracę musiał wystąpić pracodawca cudzoziemca. 
 
W nowej ustawie wprowadzono zapis, że cudzoziemiec, który ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy nie będzie musiał przedstawiać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Wystarczające będzie tylko wykazanie, że ma zapewnione w Polsce miejsce zamieszkania.
 
Ponadto bardzo ważną zmianą jest wprowadzenie jednomiesięcznego okresu w trakcie trwania zezwolenia, w którym cudzoziemiec będzie mógł pozostawać bez pracy. Ta umożliwia cudzoziemcom być bardziej elastycznym na rynku pracy. Mogą oni bez obawa, że zostaną deportowani zmieniać pracodawcę. Jedynym obowiązkiem nałożonym na cudzoziemca jest powiadomienie o fakcie utraty pracy odpowiedniego organu administracyjnego.  
 
Zmiany ustawy polegają również na odstąpieniu od przymusowej deportacji cudzoziemca, nowa ustawa kładzie nacisk na nakładanie cudzoziemca do dobrowolnego opuszczenia terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Masz problem natury prawnej? Zadaj pytanie naszym specjalistom

Dodaj komentarz

2017-01-14 15:55
Anita napisał(a):
Jestem w związku małżeńskim z Nigeryjczykiem od roku i 3 miesięcy.Ślub wzięliśmy w Nigerii.2 razy składaliśmy wniosek o wizę w polskim konsulacie w Nigerii i za każdym razem nam odmówili głównie za to że cel podróży jest niewiarygodny.Co możemy zrobić żeby mąż był ze mną w Polsce?Mam córkę ale nie z mężem ale ona też tęskni.Małżeństwo powinno być razem.Czy jest możliwość żeby mąż złożył wniosek o zamieszkanie w Polsce do mojego wojewody przez polskiego konsula w Nigerii?2015-03-02 14:49
Bohdananapisał(a):
Jestem ukrainką, mieszkam z Polsce już 6 lat, na podstawie kart pobytu, z czego 5 studiowałam, kiedy mogę się ztarać o pobyt stały?
2015-01-25 22:39
Adamnapisał(a):
Moja żona Turczynka, urodziła nam syna.To że ja mam Polskie Obywatelstwo, syn też już może mieć Obywatelstwo Polskie?
2014-11-10 14:14
Dariusz Kostyranapisał(a):
Zapraszam do dodawania komentarzy i wyrażania swojej opinii o rozwiązaniach wprowadzonych przez nową Ustawę o cudzoziemcach.
Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25730
Zrealizowanych
usług