W określonych sytuacjach
wojewoda rozpoznający wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie zobligowany jest do wydania decyzji odmownej w sprawie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce.
Powodem wydania takiej decyzji mogą być następujące:
-
Cel wjazdu cudzoziemca lub jego pobyt w Polsce jest lub będzie inny niż deklarowany;
-
Zawarcie związku małżeńskiego nastąpiło w celu obejścia przepisów o udzielaniu zezwolenia na zamieszkanie;
-
Cudzoziemiec w postępowaniu o udzieleniu zezwolenia na zamieszkanie złożył wniosek lub dołączył dokumenty zawierające nieprawdziwe informacje, zeznał lub zataił prawdę;
-
Inne wymienione w Ustawie o cudzoziemcach;
Z doświadczenia wiem, iż często decyzje o odmowie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie w Polsce w rzeczywistości pozbawione są podstaw prawnych a wydawane są z istotnymi naruszeniami obowiązującej procedury w tym zakresie. Świadczy o tym fakt, iż niemal wszystkie sprawy prowadzone przez Centrum Obsługi Cudzoziemców kończą się decyzją pozytywną dla cudzoziemców.
Należy pamiętać, iż jak wynika z treści art. 7 Kodeksu postępowania administracyjnego w toku postępowania o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
Na tle sytuacji, gdy
wojewoda dokonuje
odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie powołując się na fałszywe czy też nieprawdziwe informacje podane przez cudzoziemca należy wskazać, iż w sytuacji gdy cudzoziemiec w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie złożył nieprawdziwe informacje organ nie powinien automatycznie wydać decyzji odmownej lecz powinien przeprowadzić kompletne postępowanie rozważając, czy nie zachodzi w sprawie okoliczność nieumyślnego popełnienia błędu przy wypełnianiu wniosku przez skarżącego.
Ponadto fałszywe informacje, czy też fałszywe zeznania mogą stanowić podstawę do odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony o ile mają znaczenie w sprawie.
Natomiast w sytuacji gdy podstawą decyzji odmownej jest, iż cel wjazdu był sprzeczny z deklarowanym należy pamiętać, iż organ musi pamiętać o tym, że podważanie dowodów z dokumentów urzędowych ze względu na treść dowodów z zeznań świadków czy wywiadów środowiskowych może mieć miejsce tylko wówczas gdy treść tychże dokumentów w zestawieniu z innymi dowodami przemawia jednoznacznie za tym, iż powinny one zostać uznane za nierzetelne a zatem wytworzone wyłącznie w określonym celu (w celu oszukania organów udzielających zezwolenia na zamieszkanie).
Jeżeli więc otrzymałeś odmowę w sprawie zezwolenia na zamieszkanie pamiętaj, iż w terminie 14 dni od jej doręczenia przysługuje Ci prawo wniesienia odwołania. Opisz nam swoją sprawę oraz prześlij skan decyzji – wierzymy, iż będziemy Ci wstanie pomóc.