Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Odmowa wszczęcia postępowania

Aby cudzoziemiec mógł przebywać na terytorium Polski i w sposób legalny wykonywać pracę powyżej 3 miesięcy, musi on posiadać zezwolenie na pobyt czasowy. Jest ono wydawane przez wojewodę odpowiedniego dla danego obszaru. Mimo, iż procedura składania wniosku o pobyt czasowy nie jest skomplikowana, to jednak zdarzają się sytuację, gdy dochodzi do odmowy wszczęcia postępowania.

Najważniejsze informacje

Wszczęcie postępowania to moment, w którym organ odpowiedzialny za wydanie zezwolenia rozpoczyna procedurę rozpatrywania wniosku. W tym czasie weryfikuje się aspekt merytoryczny złożonych dokumentów, poprawność uzupełnionych danych, a także kompleksowość dostarczonych informacji. Na tym etapie w sposób szczególny weryfikuje się czy cel pobytu, na jaki powołuje się cudzoziemiec wymaga tego, by przebywał on na terenie Polski przez ponad 3 miesiące. Jeśli wszelkie złożone dokumenty są poprawne, wojewoda informuje na piśmie o formalnym wszczęciu postępowania. Może on wówczas podać również przybliżony termin wydania decyzji.


Może się zdarzyć, że wojewoda odmówi wszczęcia postępowania. Do cudzoziemca jest wówczas wysyłane odpowiednie postanowienie. Odmowa wszczęcia postępowania może być związana na przykład z brakami formalnymi we wniosku, a także z faktem, iż cudzoziemiec posiada już inny tytuł pobytowy. Oprócz tego postępowanie zostanie odrzucone w sytuacji, gdy cudzoziemiec musi opuścić terytorium Polski.

Szczególne przyczyny odmowy wszczęcia postępowania

Odmowa wszczęcia postępowania może być również związana ze szczególnymi przyczynami. Należą do nich przede wszystkim sytuacje, gdy cudzoziemiec jest pracownikiem delegowanym do pracy w Polsce na określony czas przez pracodawcę mającego siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Odmowa wszczęcia postępowania... i co dalej?

W sytuacji, gdy cudzoziemcowi odmówiono wszczęcia postępowania, może on złożyć odwołanie. Powinno ono zostać dostarczone w terminie maksymalnie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Wszelkie wnioski powinny być składane ze znacznym wyprzedzeniem, gdyż przedłużający się proces weryfikacji i postępowania może skutkować tym, że cudzoziemiec straci możliwość legalnego przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed wydaniem ostatecznej decyzji.

Masz problem natury prawnej? Zadaj pytanie naszym specjalistom

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25736
Zrealizowanych
usług