Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Pobyt humanitarny

Istnieją sytuacje, gdy cudzoziemcowi przebywającemu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej może zostać przyznana zgoda na pobyt ze względów humanitarnych. W poniższym artykule mówimy, czym jest ta forma ochrony prawnej oraz jakie przesłanki muszą być spełnione, by została ona przyznana.

Pobyt humanitarny – czyli co?

Jest to forma ochrony prawnej nadawana cudzoziemcom, którzy z obawy na zagrożenie życia bądź wolności nie mogą powrócić do ojczyzny. Zabezpiecza ona ich przed przymusową deportacją do kraju pochodzenia. Przyznaje się ją osobom, którym nie nadano z jakiś względów statusu uchodźcy.

Podstawa prawna

Przepisy określające wymagane warunki do tego, by obcokrajowiec mógł otrzymać zgodę na pobyt humanitarny, zapisane są w rozdziale trzecim Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Zgodnie z nim taką formę ochrony prawnej przyznaje się osobom, które:

- mają podstawy sądzić, że ich życie, wolność lub bezpieczeństwo byłyby po powrocie do ojczyzny zagrożone;

- mogłyby zostać poddane torturom, poniżającemu traktowaniu bądź bezprawnemu ukaraniu albo zmuszone do pracy;

- nie mogą liczyć na rzetelny proces sądowy.

Osobą właściwą do rozstrzygania sprawy jest komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant danej placówki Straży Granicznej. Po udzieleniu zgody obcokrajowcowi wydawana jest karta pobytu ważna przez okres 2 lat.

Kiedy odmawia się zgody?

Zgoda na pobyt ze względów humanitarnych nie zostanie przyznana, jeśli właściwe organy, w tym przypadku Straż Granicza, ma powody podejrzewać, że cudzoziemiec popełnił bądź podżegał do popełnienia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przestępstwa, jest winny zbrodni wojennej, przeciwko pokojowi lub przeciw ludzkości albo stanowi zagrożenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa.

Cofnięcie zgody

Istnieją przypadki, gdy zgoda na pobyt ze względów humanitarnych może zostać cofnięta. Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy okoliczności, na podstawie których została ona udzielona, zaniknęły, okazało się, że cudzoziemiec zataił lub złożył fałszywe informacje lub dokumenty, a także w przypadku, gdy obcokrajowiec opuścił terytorium Polski.

Masz problem natury prawnej? Zadaj pytanie naszym specjalistom

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25736
Zrealizowanych
usług