Obywatelstwo polskie

profesjonalizm to nasz atut.
Ostatnio komentowane:

Oddelegowanie pracownika

Każdy zatrudniony w danym zakładzie pracownik ma ściśle określone miejsce, w którym powinien wykonywać swoje zajęcia. Czasem jednak zdarza się, że zachodzi konieczność przeniesienia osoby. Kiedy stosunek realizowany jest w innym miejscu, niż przewiduje to umowa, mówimy o oddelegowaniu. Jak wyglądają kwestie prawne związane z przeniesieniem czasowym cudzoziemców z krajów trzecich? O tym mówimy w poniższym artykule, zapraszamy do krótkiej lektury.

Oddelegowania pracownika - podstawa prawna

Pracodawca prowadzący swoją działalność w kraju trzecim, tj. nie należącym do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innym niż Szwajcaria, wykazujący chęć czasowego przeniesienia pracownika, musi spełnić szereg warunków. Zasady związane z oddelegowaniem pracowników do wykonywania obowiązków zawodowych na terytorium Rzeczpospolitą Polską są zapisane w art. 140 i 141 4 rozdziału Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Zgodnie z przepisami taka osoba musi uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy. Zgody udziela się, jeśli cudzoziemiec ma:

- zezwolenie na pracę typu C lub pisemne oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy;

- źródło stabilnego i regularnego dochodu;

- zagwarantowane miejsca zamieszkania na terytorium Polski;

- może przedstawić dokumenty mówiące o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego.

Zezwolenia udziela się na czas nie przekraczający 3 lat. Wydanie decyzji następuje nie wcześniej niż po upływie 30 dni. Obowiązkiem cudzoziemca jest poinformowanie właściwych organów, tj. wojewody, o ewentualnym ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia w terminie 15 dni roboczych.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o oddelegowanie pracownika należy złożyć, jeżeli pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ma trwać dłużej niż 3 miesiące. Składa się go we właściwym urzędzie w Wydziale Spraw Cudzoziemców osobiście (ważne, trzeba to zrobić nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu) lub pocztą (liczy się data nadania korespondencji), przy czym w tym drugim wypadku konieczne będzie stawienie się na wizycie w placówce celem pobrania odcisków linii papilarnych. Należy mieć przy sobie wypełniony wniosek o oddelegowanie pracownika, 4 aktualne fotografie wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, kserokopię ważnego dokumentu podróży oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej.

Masz problem natury prawnej? Zadaj pytanie naszym specjalistom

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Rzetelna firma
Zapytaj prawnika
Umów wizytę

Opinie klientów

Janka

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie otrzymałam bardzo szybko. Nawet po wysłaniu pytania uzupełniającego. Odpowiedź w pełni mnie usatysfakcjonowała. Była konkretna i profesjonalna, poparta przepisami prawa. Jeżeli będę miała w przyszłości jakieś problemy prawne, to chętnie skorzystam z tego portalu.

Anna G

Polecam wszystkim !!!! . Fantastyczna obsługa, szybka i fachowa . Dziękuję Panie Dariuszu z całego serca w imieniu swoim i męża . Życzę wszystkiego dobrego . Anna Fatah G

Olena

Odpowiedź na moje pytanie była w 100% wyczerpująca. Bardzo podoba mi się to,, że jeśli nasunie się jeszcze jakieś dodatkowe pytanie, można je zadać bez dodatkowych opłat. Na pewno będę korzystała z tego serwisu w każdym przypadku, gdy czegoś nie będę wiedziała. Poza tym odpowiedzi udzielane są bardzo szybko.

Agnieszka

Jesteście najlepszym serwisem prawnym w sieci. Wiem co mówię, bo korzystałam już ze wszystkich największych serwisów tego typu i kilku stacjonarnych kancelarii. Odpowiedź udzielona przez Waszego prawnika była najbardziej kompleksowa. Cieszę się, iż w końcu powstało biuro prawne specjalizujące się w sprawach związanych z cudzoziemcami.

Władysław

Chcę wyrazić wdzięczność Panu z powodu skutecznego rozwiązania w sprawie uzyskania karty pobytu. Mimo tego że sprawa rozpatrywała się w Krakowie nie zaszkodziło to załatwić wszystko jak najlepiej. Sprawa została prowadzona przez Pana od początku do końca i nie wymogła właśnie od nas dużych nerwów i wysiłków. A więc zdecydowaliśmy się przedłużyć naszą umowę i mamy nadzieję w końcu za pomocą Pana otrzymać obywatelstwo. Bardzo dziękujemy za współprace.

11 lat
doświadczeń
99 %
skuteczności
25736
Zrealizowanych
usług